Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ľuboš Machaj považuje uznesenie Rady RTVS o porušení zákona z jeho strany za účelové a vykonštruované. Uviedol to v súvislosti s uznesením rady telerozhlasu z 22. mája.

Podľa neho nesplnil oznamovaciu povinnosť písomne informovať radu o zámere vstúpiť do zmluvného zväzku v súvislosti s podpisom kolektívnej zmluvy na roky 2024 až 2026. Problematické by malo byť to, že Machaj ku koncu minulého roka neinformoval radu o zámere valorizovať platy zamestnancov v kolektívnej zmluve.

Riaditeľ RTVS má podľa legislatívy „písomne informovať radu o zámere vstúpiť do zmluvného záväzku, predmetom ktorého je plnenie, ktoré presahuje sumu 100 000 eur“. V poskytnutom stanovisku sa však uvádza, že Machaj si svoju oznamovaciu povinnosť splnil, keď 18. decembra minulého roka Rade RTVS odoslal zámer, teda Kolektívnu zmluvu RTVS na roky 2024 až 2026.

Na dnešnej tlačovej besede Machaj dodal, že daný zámer predložili a predložili ho tak, že boli splnené podmienky. Podotkol, že uznesenie Rady RTVS nie je žiadne odvolávanie jeho osoby z postu riaditeľa, no mohlo by poslúžiť ako podklad pre parlamentný výbor pre médiá a kultúru a viesť k jeho odvolávaniu v pléne Národnej rady SR. Podnet na preverenie prípadného porušenia zákona prišlo v apríli tohto roka od osoby menom Feďa Bosnič.

„Ďalším faktom je, že do roku 2020 sa zámery k podpisu kolektívnej zmluvy vôbec nepredkladali. Od roku 2020 ich začal predkladať manažment Jaroslava Rezníka – ako suma na zámere sa vždy uvádzala len tvorba sociálneho fondu, pričom všetky zmluvy štátnych inštitúcii sa realizujú takýmto spôsobom. Je to aplikačná prax, ktorú nik odvtedy nezmenil a ktorú Rada RTVS svojou činnosťou pri prerokúvaní zámerov odobrila,“ uvádza sa ďalej v stanovisku.

Stanovisko tiež poukazuje na to, že predmetné uznesenie rady vychádzalo z právneho stanoviska právnej kancelárie Soukeník-Štrpka, pričom pán Soukeník bol v rokoch 2015 až 2020 sám členom Rady RTVS.

„Je preto prekvapivé, že stanovisko jeho advokátskej kancelárie je v rozpore s tým, ako boli v období, keď bol členom Rady RTVS, predkladané Rade RTVS informácie o zámere vstúpiť do zmluvného záväzku a následne tieto zámery prerokúvané Radou RTVS.

Aktuálne stanovisko popiera dlhoročnú prax realizácie oprávnenia Rady RTVS prerokúvať informácie o zámere vstúpiť do zmluvného záväzku, ktorá bola uplatňovaná aj v období, keď bol Soukeník členom Rady RTVS,“ tvrdí ďalej stanovisko.

Predložené fakty podľa poskytnutého stanoviska jednoznačne poukazujú, že manažment RTVS neporušil zákon. Rada RTVS argumentovala tým, že nebola oboznámená s výškou valorizácie platov, no zákon takúto povinnosť neukladá.

„Faktom je, že RTVS výšku valorizácie oznámila Rade RTVS v predloženom dokumente Východiská rozpočtu RTVS na rok 2024, kde v bode 3. „Osobné výdavky“ je jasne uvedená informácia „valorizácia miezd interných zamestnancov v roku 2024 vo výške 4 milióny eur,“ uvádza ďalej stanovisko s tým, že z danej informácie by mal vyplývať zámer manažmentu vynaložiť financie na valorizáciu miezd.

„Rada RTVS tieto východiská, vrátane informácie o valorizačnom zámere, prerokovala a vzala na vedomie uznesením číslo 265/2023 z 08. 11. 2023,“ píše sa ďalej v stanovisku. Právna kancelária tiež uvádzala, že zámer nebol predložený rade sedem dní pred podpisom zmluvy, verejnoprávny telerozhlas ale poukázal, že táto povinnosť bula v roku 2021 upravená na „spravidla najmenej sedem dní vopred“ a v praxi sa tak deje približne v polovici prípadov, čo Rada RTVS akceptovala.

RTVS tiež uviedla, že jej právny odbor konštatoval, že k porušeniu zákona nedošlo. Rovnaké stanovisko zastáva aj člen Rady RTVS a odborník na oblasť práva Tomáš Caban. Verejnoprávny vysielateľ si nechal spracovať aj právne stanovisko pre svoju právnu istotu v kancelárii Procházka and partners, so záverom, že k porušeniu zákona nedošlo.

Rada sa na svojom rokovaní 22. mája venovala aj vysielaniu RTVS v súvislosti s minulotýždňovým atentátom na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorého postrelili počas výjazdového rokovania v Handlovej.

Rada v tomto prípade konštatovala, že vysielanie verejnoprávneho telerozhlasu bolo „v niektorých jeho častiach neobjektívne a nevyvážené, predovšetkým v súvislosti s dramaturgiou pri výbere hostí do vysielania RTVS.

Poukázala pritom na to, že RTVS pri výbere hostí niekoľkokrát uprednostnila istého kandidáta do Európskeho parlamentu, čím podľa Rady nebola zachovaná rovnosť príležitostí pre všetkých kandidujúcich.

Machaj na tlačovej besede rozporoval neobjektivitu RTVS pri tomto vysielaní. Dodal, že k danému uzneseniu majú pripravený rozpor a budú požadovať jeho zmenu.

(sita)

Nové správy

Katolícka cirkev v Belgicku vychádza v ústrety obetiam sexuálneho násilia. V spolupráci s Katolíckou univerzitou v Leuvene uskutoční prieskum medzi obeťami sexuálneho násilia v rámci svojich veriacich.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Lex atentát svojím obsahom neodkáže zvýšiť bezpečnostnú situáciu na Slovensku, skonštatoval to Igor Janckulík, poslanec Národnej rady SR za KDH. V pléne predniesol aj pozmeňujúci návrh k vládnemu zákonu a navrhol vypustiť niektoré ustanovenia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenská lekárska komora nesúhlasí s návrhom novely Zákonníka práce, považuje ho za diskriminačný.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Záplavy v čínskej provincii Kuang-tung si vyžiadali 47 obetí. Dvaja ľudia sú nezvestní. Zatiaľ nie je jasné, kedy presne osoby zomreli.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prezident Peter Pellegrini sa počas návštevy Košíc stretol nielen s primátorom Jaroslavom Polačekom, ale aj s predsedom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom. Hlavnou témou bol príchod svetovej automobilky Volvo, no venovali sa aj zeleným témam. 

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ruský prezident Vladimir Putin je otvorený bezpečnostným rozhovorom s USA, vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Podmienkou však je, že dialóg musí byť komplexný a zahŕňať aj otázku Ukrajiny.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Šéf SNS verí, že cez leto nájdu zhodu na poverenom manažérovi v STVR. V septembri sa majú zvoliť orgány inštitúcie. Záleží to podľa Andreja Danka aj od toho, ako k zákonu pristúpi prezident Peter Pellegrini.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Taliansky vicepremiér potvrdil odmietavý postoj k záchrannému fondu EÚ. Matteo Salvini, ktorý je zároveň aj ministrom dopravy, vyhlásil, že jeho krajina nikdy Zmluvu o reformovanom Európskom stabilizačnom mechanizme (ESM) neratifikuje.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ministri školstva Slovenska a Česka sa dohodli na spolupráci. Vyhlásili to po rokovaní Tomáš Drucker s českým kolegom Mikulášom Bekom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Najobjektívnejšie spravodajstvo má RTVS, nasleduje TA3. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK pre RTVS, ktorý sa realizoval od januára do marca.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Českí poslanci schválili novelu zákona umožňujúcu voľbu poštou zo zahraničia. Za návrh v treťom čítaní Poslaneckej snemovne hlasovalo 92 zákonodarcov, 75 bolo proti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Viaceré štáty Balkánu zasiahol masívny výpadok elektriny. Zasiahol Čiernu Horu, Bosnu a Hercegovinu, Albánsko a veľkú časť Chorvátska.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Juhokórejské ministerstvo zahraničia si predvolalo ruského veľvyslanca, aby vyjadrilo protest proti novej obrannej dohode Ruska a KĽDR. Tú vodcovia oboch krajín podpísali v stredu a zaväzuje ich k vzájomnej obrannej pomoci v prípade napadnutia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Poslanec Roman Michelko (SNS) oznámil, že na septembrovej schôdzi parlamentu budú zvolení noví členovia Rady STVR. Tí potom vyhlásia výzvu na prihlásenie kandidátov na nového riaditeľa telerozhlasu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V RTVS skapal pes, to je hanba. Vy nám idete hovoriť, čo ideme narúšať? Ten komunizmus tam? Pýtal sa Andrej Danko počas tlačovej konferencie. Doterajšiu podobu RTVS označil za „dojnú kravu“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Vyprosím si, aby o SNS niekto hovoril, že bude zneužívať nový telerozhlas vo svoj prospech, vyjadril sa šéf koaličnej SNS Andrej Danko počas piatkovej tlačovej konferencie. Tvrdí, že zmeny majú priniesť vyváženie verejnoprávneho média.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Jeden z najväčších výrobcov cementu na Ukrajine postaví vlastnú elektráreň. Dôvodom je vidina nezávislosti na výpadkoch elektriny, ktoré krajinu trápia už niekoľko mesiacov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Dôchodkyňa z okresu Snina varila na svadbách, teraz má kvôli tomu problémy. Obvinili ju z neoprávneného podnikania. Počas ôsmich rokov zabezpečovala catering v obci Belá nad Cirochou bez vedenia účtovníctva a platenia daní.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Afrika potrebuje niečo ako Marshallov plán, tvrdí kardinál Duka, aby sa tam vytvorili podmienky pre lepší život. Na tom pôvodne trval aj pápež František, no neskôr to z jeho agendy vypadlo.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Medzi Giraltovcami a Francovcami sa stala dopravná nehoda, pri ktorej sa zranila jedna osoba. Zrazili sa tam osobné motorové vozidlo a dva nákladiaky. Na mieste aktuálne zasahujú hasiči. 

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Košická univerzitná nemocnica oslavuje 100 rokov. Ocenil ju aj prezident Peter Pellegrini a vyzdvihol špičkové vedecko-výskumné pracovisko. Zároveň poďakoval za všetko, čo robí pre občanov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Hnutie Slovensko vyzýva stiahnuť z rokovania lex atentát. Zákon by mal ísť riadnym legislatívnym procesom. Tvrdí to predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

EÚ začne prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom budúci utorok. Členské štáty Európskej únie v piatok formálne schválili začatie týchto prístupových rozhovorov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Falošné video šíri fámy o zákaze slovenských vlajok na ME 2024. Deje sa tak pred piatkovým zápasom Slovenska proti Ukrajine.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prijatím lex atentát dôjde k deeskalácii atmosféry v spoločnosti, uviedol to minister obrany a podpredseda vlády Robert Kaliňák v pléne Národnej rady v úvode diskusie k vládnym zmenám po atentáte na premiéra Roberta Fica.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ministerstvo obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub Ukrajine, ku ktorému došlo v marci 2023 počas mandátu dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nový balík sankcií EÚ voči Rusku bude zameraný aj proti exportu ruského skvapalneného zemného plynu (LNG). Uviedla to agentúra The Associated Press, podľa ktorej Únia odhaduje, že vlani sa do tretích krajín cez prístavy EÚ prepravil ruský LNG v objeme zhruba 4 až 6 miliárd kubických metrov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Od júla očakávam z RTVS štátnu inštitúciu, ktorú si nezapnem, povedala Kolíková počas tlačovej konferencie. Exministerka spravodlivosti totiž predpokladá, že jej neposkytne žiadne relevantné informácie.

Prejsť na článok

Poslanci za SaS podajú k lex atentát pozmeňujúci návrh na zriadenie útvaru, ktorý by monitoroval vyhrážky poslancom. Podobný útvar by mal fungovať aj pri Policajnom zbore.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ak by chcel Orbán vstúpiť do frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), musel by vyjadriť podporu Ukrajine. Uviedol to spolupredseda politickej skupiny ECR Nicola Procaccini.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Do diskusie k lex atentát sa v piatok prihlásilo sedem rečníkov písomne, z toho traja sú za klub. Návrh zmien v súvislosti s bezpečnostnou situáciou na Slovensku po atentáte na premiéra Roberta Fica je v druhom čítaní, poslanci sa mu venujú v zrýchlenom režime.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Kardinál Duka: Green deal je pokračovanie v marxistickom a hegeliánskom poňatí ekonomiky, ktoré zničilo tak prírodu, ako aj nás samých. To sú veci, na ktoré treba upozorniť.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Doživotná renta bezpečnosť nikomu nezvýši, vyjadrila sa bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) počas piatkovej tlačovej konferencie.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

EÚ zrušila hlasovanie o návrhu na sledovanie súkromnej komunikácie. Cieľom návrhu bolo, aby WhatsApp, Signal a ďalší skenovali súkromné správy, hľadajúc materiál odkazujúci na potenciálne sexuálne zneužívanie detí.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Japonsko uvalilo sankcie na čínske spoločnosti za pomoc Rusku vo vojne proti Ukrajine. Spravili tak v rámci nového kola sankcií.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prezident Peter Pellegrini plánuje v Košiciach úradovať častejšie než raz ročne, uviedol to počas svojej prvej návštevy regionálneho pracoviska Kancelárie prezidenta SR.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ruskí hackeri zverejnili citlivé údaje z kyberútoku na nemocnice v Londýne, ktorý začiatkom júna narušil ich činnosť v Londýne a viedol k odkladu plánovaných operácií. Britská stanica BBC uviedla, že dáta zverejnila ruská kybernetická zločinecká skupina Qilin, známa tiež pod názvom Agenda.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V obci Novoť zdemolovali neznámi páchatelia bankomat. Aktuálne zasahuje polícia a pyrotechnici.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

České hnutie ANO vystúpi z liberálnej frakcie Obnovme Európu (Renew) v Európskom parlamente a z európskej strany ALDE, oznámil predseda hnutia Andrej Babiš. Podľa neho by ANO nebolo schopné v tejto frakcii plniť svoj program.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo výberové konanie na post riaditeľa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Záujemcovia sa doň môžu prihlásiť do 5. júla. Rezort o tom informoval na webe.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články