KOŠICE – Najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v Európe – Naše Mesto – sa v piatok 7. júna konalo vo viacerých mestách na Slovensku, vrátane Košíc. V rámci podujatia sa zamestnanci rôznych firiem spojili, aby podporili komunitu a venovali svoj čas aktivitám, ktoré skrášlia mesto.
Jedným z organizátorov tohto podujatia je Nadácia Pontis, ktorá na Slovensku pôsobí už 25 rokov. Jej poslaním je vytvárať silné a pozitívne zmeny v rôznych oblastiach spoločnosti. Vďaka nej a práci dobrovoľníkov sa podarilo vytvoriť silnú sieť podnikov a organizácií, ktoré sa začleňujú do dobrovoľníckych aktivít a rok čo rok prispievajú k pozitívnym zmenám v spoločnosti.
Dobrovoľníctvo je súčasťou ľudskej spoločnosti už tisíce rokov. Jeho korene siahajú až do staroveku, keď sa dobrovoľníci často angažovali vo vojenských oddieloch, pri obrane mestských hradieb či pri pomoci počas prírodných katastrof.
V modernej dobe dobrovoľníctvo nadobudlo ešte väčší význam, najmä v spojení s rastúcim mestským životom a rozvojom sociálnych potrieb. Industrializácia a urbanizácia v 19. a 20. storočí viedli k vzniku organizovaných dobrovoľníckych hnutí, ktoré sa aktívne zapájali do riešenia sociálnych problémov, vzdelávania a podpory zdravia.
V súčasnosti je dobrovoľníctvo na Slovensku dôležitou súčasťou spoločenského života. Ľudia sa dobrovoľne zúčastňujú rôznych aktivít, ako sú pomoc ľuďom v núdzi, environmentálne projekty, vzdelávacie programy alebo kultúrne podujatia, čím prispievajú k lepšiemu fungovaniu spoločnosti a posilňovaniu vzťahov v komunite.
Na Slovensku pôsobia organizácie ako napríklad Krajší deň, Červený kríž alebo Nadácia Pontis, ktoré aktívne spájajú dobrovoľníkov a zapájajú ich do rôznych iniciatív. Nadácia Pontis organizuje vzdelávacie programy a podporuje dobrovoľníctvo v rámci firemných aktivít, ako je aj projekt Naše Mesto.
Dobrovoľníctvo má pre firmy viacero pozitívnych dopadov. Jedným z najdôležitejších je posilnenie spolupatričnosti a tímového ducha medzi zamestnancami.
Spoločné dobrovoľnícke aktivity umožňujú zamestnancom lepšie sa spoznávať mimo pracovného prostredia, čo vedie k vzájomnému porozumeniu a väčšej vzájomnej dôvere pri pracovnom nasadení. Dobrovoľníctvo tiež pomáha firmám posilňovať ich spoločenskú zodpovednosť, aktívne prispievať k riešeniu spoločenských problémov a podporovať rozvoj komunity, v ktorej pôsobia.
Viacerí dobrovoľníci z Košíc venovali svoj čas a úsilie na zveľaďovanie mesta. Zamestnanci dvoch firiem sídliacich v Košiciach si vzali pracovné tričká a od ranných hodín sa pustili do práce v Základnej škole Kežmarská 28. Ich cieľom bolo jediné – premeniť školské prostredie na lepšie a krajšie miesto, kde sa budú všetci cítiť o čosi príjemnejšie.
V Košickom kraji pomáhali dobrovoľníci aj pri úpravách hradu Kysak, Detskej železnice v Košiciach či v rôznych školských zariadeniach.
Za mnohých nadšených dobrovoľníkov sa jeden z nich podelil o svoje dojmy z účasti na tomto projekte: „Som veľmi rád, že som mohol byť súčasťou tohto nádherného projektu. Venovať jeden deň mimo kancelárie tomu, aby sme mohli skrášliť základnú školu. Bolo to pre mňa naozaj príjemnou skúsenosťou.“
Dobrovoľníkov neodradilo ani nepriaznivé počasie. ,,Venovali sme sa presunu a likvidácií nepotrebných vecí, kolegovia montovali stoly a neskôr sme ešte upravili záhon na školskom dvore, natiahli sme fólie a vymenili kamene. Počas nepriaznivého počasia sme upravovali interiér, kde sa odlepovali plagáty zo stien,“ objasnil dobrovoľník.
,,Pre mnohých z nás to bol viac než len jeden deň mimo kancelárie. Bola to nielen príjemná aktivita na budovanie vzťahov v našom kolektíve, ale aj skvelý spôsob, ako sme mohli prispieť k lepšiemu prostrediu na vzdelávanie detí v tejto škole,“ doplnil na záver dobrovoľník.