V kysuckom skanzene Vychylovka prezentujú jedlá a folklór z Oravy

muzeum kysuckej dediny1 Folklór je naše dedičstvo. Ilustračné foto: Múzeum kysuckej dediny.

NOVÁ BYSTRICA – V Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke (okres Čadca) predstavujú počas nedele folklórne tradície a jedlá z Oravy. Deje sa tak na podujatí Pozdrav od susedov.

Podujatie prezentuje návraty ku klenotom ľudu v lone prírody. „Prostredníctvom jedinečného neopakovateľného ľudového umenia zo susedného regiónu návštevníkom predstavujeme tradičné ľudové zvyky, piesne a tance z Oravskej Lesnej v podaní detských ľudových súborov Veľká Magurka a Malá Magurka,“ priblížila vedúca správy múzea Miroslava Jančulová.

Súčasťou programu je aj Kuchyňa starých materí zameraná na prezentáciu receptov z Oravy. „Najobľúbenejšia bola oddávna kapusta, ktorej pestovanie bolo rozšírené na celej Orave. Kapusta sa stala nielen sviatočným, ale aj tradičným oravským obradovým svadobným jedlom. Návštevníkom ponúkame možnosť ochutnať polievku šajtľavu či jedlo s názvom kacafrc,“ dodala Jančulová s tým, že kultúrny program si návštevníci môžu spestriť aj jazdou na historickej lesnej úvraťovej železnici.

(tasr)


Ďalšie články
Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Na pozadí vyšetrovania, ktoré Európska komisia vedie proti sociálnej sieti X (predtým Twitter) v zmysle zákona o digitálnych službách, mal eurokomisár Thierry Breton ponúknuť tajnú dohodu majiteľovi Elonovi Muskovi. Dohoda mala spočívať v tichom obnovení opatrení, ktoré by sa dali jednoslovne nazvať cenzúra. O tejto údajnej dohode informoval sám Musk na svojom...
Inštitút pre štúdium vojny: Ukrajinské sily budú počas nasledujúceho polroka hlavne v defenzíve

Inštitút pre štúdium vojny: Ukrajinské sily budú počas nasledujúceho polroka hlavne v defenzíve

Ukrajinská armáda vedie obmedzené protiútoky na viacerých frontoch, v závislosti od príchodu západnej pomoci by mohli byť postupne schopní uskutočniť početnejšie protiútoky. Konštatoval to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Západní a americkí predstavitelia predpovedajú, že ukrajinské sily budú počas nasledujúcich šiestich mesiacov hlavne v defenzíve, pričom rozsiahla protiofenzíva sa očakáva až...