Ruské bojové plavidlá mieria na Kubu. Má ísť o reakciu na americkú podporu Ukrajine

Russia Holds Navy Day Parade In St. Petersburg Ruské vojnové lode, ilustračný obrázok. Foto: Profimedia.sk

Tri ruské bojové lode a jedna ponorka dorazia v stredu na Kubu, kde zotrvajú do pondelka 17. júna, informoval v utorok veliteľ ruských námorných síl Alexandr Moisejev. TASR informuje podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na ruské médiá.

Kubánske ministerstvo zahraničných vecí minulý štvrtok spresnilo, že ide o fregatu Gorškov, ponorku na jadrový pohon Kazaň, ropný tanker Pašin a záchranný remorkér Nikolaj Čiker. Ubezpečilo, že na plavidlách nebudú jadrové zbrane a ich prítomnosť nepredstavuje nebezpečenstvo pre región.

Kubánska vláda tiež uviedla, že táto návšteva spĺňa všetky medzinárodné normy a je súčasťou historických priateľských vzťahov medzi Kubou a Ruskom.

Americkí predstavitelia minulý týždeň uviedli, že Washington spozoroval ruské vojenské lode a lietadlá, ktoré mali smerovať do Karibiku na vojenské cvičenie. Manévre označili za súčasť širšej ruskej reakcie na americkú vojenskú podporu Ukrajine.

Spojené štáty v reakcii na tieto manévre vyslali svoje vlastné lode, aby sledovali ruské vojenské plavidlá smerujúce do havanského prístavu, uviedli americkí predstavitelia oboznámení s touto záležitosťou pre americkú televíziu CBS News .

Podľa nich Spojené štáty do akcie zapojili tri torpédoborce, dve plavidlá ťahajúce sonarové vybavenie a a tiež jeden čln pobrežnej stráže.

(tod/tasr)


Ďalšie články