GPW0-BtawAAgabM Zničený vagón spoločnosti Regio Jet po zrážke s nákladným vladkom. Foto: Twitter/ HZS Pardubický kraj

Pri zrážke vlakov v Pardubiciach nebol aktívny ani národný líniový, ani moderný európsky zabezpečovací systém ECTS. České ministerstvo dopravy zrejme šetrilo. 

Fungoval len takzvaný staničný zabezpečovač, ktorý riadi návestidlá, ale je závislý od pozornosti strojvedúceho. 

Ide o dôsledok rozhodnutia ministerstva dopravy z roku 2017, kedy sa na modernizovaných úsekoch hlavných tratí, ako je uzol v Pardubiciach, nevybudoval líniový zabezpečovač, ale iba systém ECTS, ktorý však bude aktívny až na jeseň. Rozhodnutie ministerstva môže súvisieť s tým, že výstavbu líniového zabezpečovača nemožno zaplatiť z eurofondov.

Michal Šimek zo správnej rady Správy železníc uviedol, že podobných modernizovaných úsekov bez líniového zabezpečovača a zatiaľ neaktivovaného ECTS zabezpečovača je v Českej republike viac, napríklad medzi Smíchovom a Radotínom. 

„Čo som z toho pochopil, nebol som pri tom, tak to bola snaha ušetriť. Pretože v okamihu, keď tam bude ETCS, ktorý voči bezpečnosti má ďaleko vyššiu kvalitu ako národný zabezpečovač, tak sa usúdilo, že na prechodnú dobu nemá zmysel inštalovať ako to prechodné, tak to nové,“ uviedol pre portál Echo24.

Toto rozhodnutie urobilo ministerstvo dopravy v roku 2017. Vtedajší minister Dan Ťok (ANO) nechcel rozhodnutie z roku 2017, vzhľadom na časový odstup, komentovať.

(Echo24)

Nové správy

Duchovná organizácia moslimov zo severného Kaukazu vydala zákaz nikábov – ženských pokrývok hlavy a tváre.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Silné búrky spôsobili na južnom Slovensku rozsiahle poškodenie železničnej infraštruktúry a ochromenie dopravy. V dôsledku nepriaznivého počasia, sprevádzaného silnými búrkami a nárazovým vetrom, došlo k poškodeniu trolejového vedenia a podmytiu tratí.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Britská polícia zadržala údajného páchateľa v prípade dvoch kufrov s ľudskými ostatkami. Yostin Andres Mosquera (24) z Kolumbie mal nechať na Cliftonskom visutom moste v Bristole kufre nechať, zrejme v snahe zbaviť sa dôkazov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Pre pád stanu na festivale Pohoda začala krajská polícia trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Počas večera a noci pomáhali policajti s hľadaním zranených osôb a vykonávali všetky potrebné úkony za účelom zabezpečenia miesta činu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Charizmatický Olav Thon začínal od nuly ako syn farmára. Chcel byť lekárom, ale druhá svetová vojna mu zmenila plány.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Mimoriadna situácia pre výpadok elektrickej energie vplyvom silného vetra a búrok je vyhlásená na takmer celom území západného Slovenska. Aktuálne je približne 6-tisíc odberných miest bez elektrickej energie, celkovo bolo výpadkom elektrickej energie postihnutých viac ako 135-tisíc zákazníkov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ruský Federálny protimonopolný úrad plánuje opätovne zaviesť zákaz vývozu benzínu, urobiť by tak mohol od budúceho mesiaca. Zákaz exportu by mal Rusku pomôcť pokryť potreby domáceho trhu v období žatvy a zabezpečiť cenovú stabilitu, predošlý platil od 1. marca.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Elon Musk daroval „značnú sumu“ peňazí politickej skupine, ktorá stojí za Donaldom Trumpom. America PAC – politický akčný výbor, je skupina, ktorá môže prijímať neobmedzené príspevky na podporu volebných kampaní a iných podujatí.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Spoločnosť Meta zrušila niektoré obmedzenia účtov exprezidenta USA Donalda Trumpa na Facebooku a Instagrame. Činnosť týchto účtov pozastavila firma Marka Zuckerberga po údajnom schvaľovaní konania demonštrantov, ktorí 6. januára 2021 vtrhli do Kapitolu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Bolo by Slovensko schopné vyrobiť atómovú bombu? V dobe rastúcej eskalácie medzi starými protivníkmi zo studenej vojny sa čoraz viac pohľadov obracia k akémusi konečnému riešeniu, ktorého samotná prítomnosť je paradoxne ubezpečujúca.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Minister financií Ladislav Kamenický na stredajšej vláde odkrýval, ako sa vyvíjajú resty Slovenska. A nielen to.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Novozvolený iránsky prezident Massúd Pezeškiján sa teší na zlepšenie vzťahov s európskymi krajinami napriek tomu, že ich obvinil z nedodržiavania záväzkov na zmiernenie vplyvu sankcií zo strany USA.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Večerné a nočné búrky v Trenčianskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji spôsobili energetickú kalamitu. Počas noci zasiahli výpadky elektriny viac ako 30-tisíc odberných miest.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

SHMÚ vydal výstrahy tretieho stupňa pred horúčavami na východe Slovenska pre okresy Sobrance, Michalovce a Trebišov. Meteorológovia očakávajú, že teplota môže ojedinele vystúpiť až na 38 stupňov. Výstrahy platia dnes od 12.00 do 19.00.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Záchranári ošetrili po piatkovej intenzívnej búrke a páde stanu na festivale Pohoda v Trenčíne 15 prevažne ľahšie zranených osôb vo veku 19 až 49 rokov, z toho boli dvaja cudzinci.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ukrajinská armáda vedie obmedzené protiútoky na viacerých frontoch, v závislosti od príchodu západnej pomoci by mohli byť postupne schopní uskutočniť početnejšie protiútoky. Konštatoval to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Austrálsky premiér Anthony Albanese odmietol kritiku Ruska po zadržaní manželského páru pre podozrenie zo špionáže pre Moskvu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

K medzinárodným zdravotným predpisom WHO by sa mala medzirezortná pandemická skupina stretnúť v auguste, avizovala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) po stredajšom rokovaní vlády.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Spojené kráľovstvo prispeje sumou dva milióny libier (2,38 milióna eur) na podporu sudánskych utečencov, ktorí utekajú pred stupňujúcim sa násilím v regióne Dárfúr na západe Sudánu, oznámila v piatok britská ministerka pre rozvoj.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V okrese Poprad platí od štvrtka čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. Vyhlásilo ho Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru Poprad.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ani jedna z predchádzajúcich vlád Roberta Fica (Smer-SD) nemala v parlamente ústavnú väčšinu, napriek tomu dokázali v Národnej rade (NR) SR presadiť viacero ústavných zmien. V TASR TV na to poukázal publicista Juraj Hrabko.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Svetová populácia dosiahne vrchol v polovici 80. rokov tohto storočia, a to na úrovni približne 10,3 miliardy ľudí. Potom mierne klesne na stupeň oveľa nižší, než sa očakávalo pred desiatimi rokmi, uviedla OSN v správe Svetové populačné vyhliadky do roku 2024.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Mesto Labrador City na východe Kanady evakuovali pre postupujúci lesný požiar. Regionálna vláda provincie Newfoundland a Labrador uviedla, že príkaz na evakuáciu „vyplýva z extrémnej povahy požiaru“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Severná Kórea „čo najdôraznejšie odsudzuje“ vyhlásenie na nedávnom samite NATO, uviedla štátna tlačová agentúra KCNA s odvolaním sa na hovorcu ministerstva zahraničných vecí KĽDR.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa stretne s írskym premiérom Simonom Harrisom na letisku Shannon v západnej časti Írska. Pôjde o prvé bilaterálne stretnutie predsedu írskej vlády so Zelenským na írskej pôde.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Húsíovia v Jemene dvakrát zaútočili na „plavidlo Charysalis“ v Červenom mori aj v prielive Báb al-Mandab niekoľkými balistickými a námornými raketami a dronmi, oznámil hovorca proiránskych militantov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Americký Federálny úrad pre letectvo uzemnil pracovnú raketu Falcon 9 spoločnosti SpaceX po tom, ako k jednej z nich došlo v kozme k deštrukcii a k zničeniu nákladu družíc Starlink.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Festival Pohoda predčasne ukončili. Stanové mestečko treba opustiť do soboty 12.00. Festivalové parkovisko a karavan parking je otvorené do 16.00. Informovali o tom organizátori na sociálnej sieti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky. Proces s americkým hercom Alecom Baldwinom, obvineným z neúmyselného zabitia kameramanky pri nakrúcaní westernu Rust, ktorý sa tento týždeň začal v meste Santa Fe v štáte Nové Mexiko, bol v piatok nečakane prerušený do pondelka po tom, ako sudkyňa Mary Marlowe Sommerová súhlasila s tým, že posúdi žiadosť jeho právnikov o stiahnutie obvinení.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Scholz opäť odmietol obavy, že plánované rozmiestnenie amerických rakiet v Nemecku by mohlo viesť k zvýšeniu napätia s Ruskom. Zbrane majú podľa nemeckého kancelára slúžiť ako odstrašujúci prostriedok.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Po izraelskom útoku na mesto Gaza sa údajne našli telá asi 60 Palestínčanov, oznámili to úrady ovládané Hamasom. Rokovania o prímerí medzitým pokračujú.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V západných spoločnostiach sa dlhodobo vzájomne vyvažovali tri ideologické piliere, a to konzervativizmus, liberalizmus a socializmus. Všetky tri sa navzájom vedeli spájať, vyvažovať, no aj vymieňať pri moci.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Na predošlom samite NATO vo Vilniuse požiadala Čaputová, aby spojenci mysleli na našu protivzdušnú obranu. Exprezidentka to povedala v čase, keď naše systémy S-300 či KUB už boli na Ukrajine, a naša obloha bola bez ochrany.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Program na festivale Pohoda do odvolania prerušili z dôvodu silnej búrky. Návštevníkov organizátori vyzvali, aby sa skryli v autách alebo stanoch a taktiež, aby sa zbavili kovových predmetov a vypli si telefóny.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Podľa českého prezidenta Petra Pavla nemožno v najbližšej dobe očakávať vo vojne na Ukrajine významný prielom na frontovej línii. Ak Ukrajina odolá ruskému tlaku, k určitému posunu by podľa neho mohlo dôjsť na prelome rokov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ruský minister obrany telefonoval americkému, vraj z dôvodu zníženia eskalácie. Ďalšie podrobnosti ruská strana nezverejnila.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Humanitárne mólo v Pásme Gazy čoskoro ukončí svoju činnosť, uviedol hovorca Pentagónu Pat Ryder. Generálmajor letectva uviedol, že armáda sa v stredu snažila mólo skúšané počasím a morskými prúdmi znovu ukotviť, no neúspešne.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Najmenej piati ľudia zahynuli a ďalších 17 utrpelo zranenia pri ruskom útoku v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, uviedol tamojší gubernátor Vadym Filaškin.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Najmenej päť rybárov zo Srí Lanky zomrelo po tom, ako sa napili z fliaš nájdených počas plavby na mori, uvádzajú miestne médiá. Rybári mali niekoľko fliaš rozdať posádkam ďalších lodí, námorníctvo sa ich preto pokúsilo kontaktovať. Je možné, že počet obetí ešte porastie.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenské médiá zverejnili fotografiu premiéra Fica ako dovolenkuje v Chorvátsku so svojou priateľkou. Roberta Fica s Katarínou Szalayovou odfotili ako nakupujú v miestnom supermarkete.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články