Uhrík bude podpredsedom novej frakcie združenej okolo AfD. Mazureka za člena nevzali

Spolupredsedami skupiny by podľa DPA mali byť René Aust z Nemecka a poľský europoslanec Stanislaw Tyszka. Jedným z podpredsedov ESN je aj Milan Uhrík z Republiky, ktorý to v stredu večer oznámil v správe pre médiá.

„Založenie tejto frakcie ja jasným dôkazom toho, že hnutie Republika patrí do prvej ligy vlasteneckých strán v celej Európe,“ povedal Uhrík.

Mazurek ostal pred bránami

Druhý zvolený europoslanec z Republiky – Milan Mazurek – zatiaľ nie je členom frakcie.

Agentúra DPA tvrdí, že Mazureka odmieta strana AfD, lebo si ako „hnací motor“ novej skupiny dáva podmienky koho do skupiny zoberie a koho nie. V stredu odznela informácia, že nechce spolupracovať ani s poľským poslancom Grzegorzom Braunom (Konfederacja), ktorý vlani v decembri v poľskom Sejme uhasil židovský svietnik hasiacim prístrojom.

Spolupredsedníčka AfD Alica Weidelová nedávno pre nemeckú spravodajskú televízni stanicu n-tv povedala, že „s extrémistami sa nevyjednáva“ a že si chcú pozorne skontrolovať, kto sa môže pridať do frakcie.

„Skôr ako si spojíme sily s temnými ľuďmi, musíme byť veľmi sebavedomí a sami a potom v priebehu niekoľkých rokov preskúmame, či nevznikne rozumná frakcia,“ vyhlásila Weidelová.

Uhrík však vo videu uviedol, že Mazurek neskôr do politickej skupiny vstúpi, len ho musia ako nového europoslanca lepšie spoznať. Poznamenal, že založenie frakcie je administratívne náročné a udialo sa v časovej tiesni.

Najmenšia frakcia

DPA upozornila, že suverenisti sa budú spočiatku skladať z 25 poslancov z celkovo ôsmich krajín, z toho 14 je z AfD. Ide zatiaľ o najmenšiu frakciu v zákonodarnom zbore EÚ.

Nemecká strana, ktorú v júni odmietli prijať do skupiny Identita a demokracia (ID) a nemali o ňu záujem ani Európski konzervatívci a reformisti (ECR) nakoniec našla dosť poslancov, hlavne z krajín strednej a východnej Európy.

Frakcia ID medzitým zanikla, ale ani nová skupina pravicových síl Patrioti pre Európu neprejavila záujem o poslancov z AfD.

Väčší politický vplyv

K ESN sa pripojili europoslanci z Poľska, Slovenska, Maďarska, Česka, Bulharska, Litvy, ale aj Francúzska a Španielska.

Nová skupina podľa pravidiel EP musí informovať predsedníčku europarlamentu Robertu Metsolovú o svojom vzniku a v politickom vyhlásení definovať hodnoty, ktoré chce presadzovať a tiež hlavné politické ciele.

Pre AfD bol tlak na založenie vlastnej frakcie veľký. Bez poslaneckého klubu je politický vplyv europoslancov menší. Politické skupiny majú právo na finančné prostriedky na chod skupiny, na zamestnancov, kancelárske priestory a organizovanie podujatí. Majú viac rečníckeho času v rozpravách a podieľajú sa aj na stanovovaní programu europarlamentu.

(tasr, dpa, est)