Svetová zdravotnícka organizácia upozornila, že opičie kiahne sú aj naďalej celosvetovou hrozbou

Vírus opičích kiahní vedci identifikovali v 70. rokoch minulého storočia. Donedávna boli prípady opičích kiahní obmedzené na strednú a západnú Afriku, pričom sa prenášali najmä zo zvierat. V roku 2022 vypukla celosvetová epidémia, choroba sa šírila predovšetkým medzi mužmi.

Nový kmeň je však zmutovaná verzia pôvodného kmeňa a šíri sa z človeka na človeka aj pri heterosexuálnom styku, čo vyvoláva obavy zo širšieho prepuknutia nákazy. Tento kmeň v Kongu tento rok doteraz spôsobil viac ako 11-tisíc identifikovaných nákaz a 445 úmrtí, mnohé obete boli deti. WHO uviedla, že len za posledný mesiac dostala hlásenia o prípadoch z 26 krajín sveta.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na brífingu pre médiá zdôraznil, že napríklad Juhoafrická republika nedávno zaznamenala 20 prípadov vrátane troch úmrtí, čo boli prvé prípady v krajine od roku 2022. Vedúca oddelenia pandemickej pripravenosti WHO pripomenula, že prepojenosť dnešného sveta znamená jednoduchšie šírenie takýchto epidémií.

WHO v máji 2023 zmiernila stupeň výstrahy týkajúci sa opičích kiahní, ale vyzýva na zachovanie ostražitosti, aby sa predišlo vzniku ďalších ohnísk nákazy.

(tasr, afp)