Na rokovaní vlády chorvátsky premiér Andrej Plenkovič uviedol, že Chorvátsko oficiálne informovalo Európsku komisiu, Maďarsko a Slovensko, že môže obom štátom poskytnúť ropu cez jadranský ropovod Adria, ktorý kontroluje chorvátska spoločnosť JANAF.
Andrej Plenkovič poslal listy predsedníčke Komisie Ursule von der Leyenovej, predsedovi maďarskej vlády Viktorovi Orbánovi a predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi.
„Prevádzkovateľ jadranského ropovodu (JANAF) je pripravený viesť rokovania s maďarskou spoločnosťou MOL o otázkach logistiky a zabezpečenia energetickej bezpečnosti v zmenených podmienkach,“ dodal chorvátsky predseda vlády.
Chorvátsko a JANAF sú pripravené poskytnúť maďarským a slovenským rafinériám suroviny v celkovom objeme viac ako 14 miliónov ton, zdôraznil premiér. Predpokladá sa, že dodávky pôjdu cez potrubie spájajúce prístavný terminál Omišalj na ostrove Krk v Jadranskom mori s územím Maďarska.
Slovensko a Maďarsko sa uplynulé dva týždne sťažovali na krok Kyjeva, ktorý minulý mesiac zaradil Lukoil na svoj sankčný zoznam. Bratislava a Budapešť tvrdili, že im to bráni v nákupe ruskej ropy pre domáce rafinérie a ohrozuje to bezpečnosť dodávok.
Vyzývali Európsku komisiu, aby začala s Kyjevom konzultácie z dôvodu pozastavenia tranzitu ruskej ropy cez územie Ukrajiny. Obviňovali svojho suseda, že porušuje asociačnú dohodu s EÚ.
Komisia vo štvrtkovom vyhlásení uviedla, že naliehavé konzultácie nie sú opodstatnené, lebo energetická bezpečnosť EÚ nie je bezprostredne ohrozená.
Inštitúcia dodala, že viaceré členské krajiny Únie sa zaujímajú, prečo Maďarsko a Slovensko doteraz neznížili svoju závislosť od dodávok ruskej ropy. Na základe vlastnej analýzy spomenula, že oba štáty si môžu zabezpečiť zásobovanie práve cez ropovod Adria.
(mep, est)