Policajné prezídium oponuje Šeligovi: Vyšetrovateľov, ktorí sa zastali čurillovcov, nepreradia

Všetci vyšetrovatelia, ktorí sa verejne ozvali a zastali obvinených vyšetrovateľov Jána Čurillu, Pavla Ďurku a ďalších budú preradení na obvodné oddelenia. Na sociálnej sieti to uviedol exposlanec Juraj Šeliga z Demokratov s tým, že to má byť pomsta. Prezídium Policajného zboru však informáciu vyvracia.

38. schôdza vlády Policajný prezident Ľubomír Solák. Foto Jaroslav Novák/TASR

Na informáciu o preradení vyšetrovateľov, ktorí kolegov verejne podporili, sa odvoláva aj Denník N. Za obvinených policajtov ako Čurilla či Ďurka sa nedávno verejne postavilo dovedna 23 súčasných i bývalých bratislavských vyšetrovateľov.

„Z našich skúseností máme vedomosť, že vždy postupovali čestne, nestranne, zákonným spôsobom a s jediným cieľom – stíhať trestnú činnosť bez ohľadu na to, kto je jej páchateľom,“ uviedli vo vyhlásení.

Minister vnútra odkázal na policajné prezídium

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) sa k preradeniu vyšetrovateľov na obvodné oddelenia nevyjadril. Odkázal, že ide o personálnu kompetenciu policajného prezídia. Denník Štandard sa so žiadosťou o vyjadrenie obrátil na vedenie polície.

Rovnako sa za obvineného prokurátora Michala Šúreka v totožnej kauze Očistec nedávno postavili bývalí prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Šúrek a spomínaní vyšetrovatelia čelia obvineniu zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

„JUDr. Michala Šúreka považujeme za čestného, odvážneho a odborne erudovaného prokurátora so zápalom pre spravodlivosť. Z našich skúsenosti máme vedomosť, že vždy postupoval zákonným spôsobom s jediným cieľom – stíhať trestnú činnosť. Radi by sme verili, že aj v dnešnej dobe bude jeho trestné stíhanie vedené nezávisle a nestranne,“ konštatovali prokurátori.

Ubehlo pritom len pár dní od úkonu generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorým Šúrekovi pozastavil výkon funkcie prokurátora. „Rozhodnutie o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátora je výlučne rozhodnutím vo veci služobného pomeru prokurátora a žiadnym spôsobom neprejudikuje výsledok trestného konania vedeného proti prokurátorovi,“ napísal Žilinka na sociálnej sieti.

Bývalý minister spravodlivosti Viliam Karas (KDH) v nadväznosti na tieto udalosti pripomína, že korupcia, zneužívanie moci a systematické ohrozovanie spoločných zdrojov existovalo aj počas volebného obdobia 2016 – 2020, ako aj predtým.

Zase sa používajú skratky, obáva sa exminister Karas

„V roku 2020 prišla k moci nová garnitúra, ktorá sľubovala voľné ruky polícii, nezávislé vyšetrovanie a očistu spoločnosti. Ak tu je niekto, kto si myslí, že táto „očista“ sa diala len zákonným spôsobom, bez zneužívania moci, bez pokrivených motivácií a porušovania základných práv a trestného procesu, takisto asi žil/žije v paralelnej realite,“ reaguje Karas.

Dodal, že ako spoločnosť „podliehame mnohým ilúziám napriek tomu, že sme boli svedkami detailov policajnej nadpráce a trestných stíhaní, ktoré síce s právom veľa spoločného nemali, zato ‚ušľachtilých‘ motívov v boji proti zlu tam bolo neúrekom.“

Za stranu KDH vyslovil obavu, že sa opäť používajú skratky. „Najskôr cez bleskové zmeny trestných  kódexov, teraz vo forme bleskových obvinení, ktoré by si pre svoju závažnosť vyžadovali nepriestrelný právny základ,“ zhodnotil exminister spravodlivosti.

Prezídium PZ: Medializované informácie nie sú pravdivé

Odbor komunikácie a prevencie Prezídia PZ SR informuje, že „medializovaná informácia o 23 osobách, ktorých mená boli médiami zverejnené, sa nezakladá na pravde a určite nebudú preradení […] na obvodné oddelenia“.

„Bližšie informácie k pripravovanej ďalšej fáze reorganizácie Policajného zboru bude možné uviesť až po uskutočnení všetkých potrebných krokov na jej realizáciu,“ dodáva tlačový odbor prezídia.