Spravodajské zdroje sa domnievajú, že organizovanie tejto sabotáže má na svedomí ruské Hlavné spravodajské riaditeľstvo (GRU), ktoré spadá pod ruské ministerstvo obrany.
Ako uvádza web Moscow Times, západné spravodajské agentúry podozrievajú Rusko z prípravy podpaľačských útokov na palube nákladných a osobných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov a Kanady.
Podľa zdrojov pre The Wall Street Journal (WSJ) realizovali testovacie pokusy o takéto útoky v júli tohto roku v logistických skladoch DHL v Spojenom kráľovstve a Nemecku, kde začali horieť zásielky. Požiare, ktoré vznikli v distribučnom sklade v Birminghame a na letisku v Lipsku, boli zrejme pokusmi otestovať spôsob, ako by sa podobné zariadenia mohli vznietiť na palube lietadiel smerujúcich do Severnej Ameriky.
Poľská národná prokuratúra uviedla, že ruské spravodajské služby údajne skúmali, ako by takéto zásielky mohli byť prepašované do USA a Kanady.
Zdroje tvrdia, že v skladoch vzplanuli elektrické masážne prístroje, ktoré obsahovali horľavú látku na báze horčíka. Tento materiál by po vzplanutí predstavoval vážny problém, keďže horľavý horčík sa nedá účinne uhasiť bežnými hasiacimi systémami, ktoré sú na palubách lietadiel dostupné. Podľa odborníkov by lietadlo muselo núdzovo pristáť, čo by bolo mimoriadne náročné nad oceánom.
Spravodajské zdroje pre WSJ uviedli, že nemajú potvrdené, či Kremeľ schválil tieto operácie GRU. Takéto sabotáže by v prípade leteckej havárie mohli viesť k vážnej eskalácii konfliktu medzi Ruskom a Západom.
Britský Národný protiteroristický úrad prípad v Spojenom kráľovstve intenzívne vyšetruje. Úrady sa obávajú možného zapojenia ruských špiónov do spomínaných incidentov v Birminghame a Lipsku.
Európski predstavitelia sa obávajú nárastu sabotážnych aktivít ruských spravodajských služieb. Šéf nemeckej federálnej spravodajskej služby Bruno Kahl dokonca naznačil, že by sa v prípade eskalácie hybridných operácií zo strany Ruska a USA mohlo diskutovať o využití doložky kolektívnej obrany NATO.
(lup)