Čína, India a Turecko prudko znížili nákupy ruského uhlia

Po zavedení embarga EÚ sa Čína, India a Turecko stali kľúčovými odberateľmi ruského uhlia, avšak od začiatku roka 2024 bol zaznamenaný výrazný pokles nákupov.

Uhlie, ilustračná fotografia. Foto: Michal Svítok/TASR Uhlie, ilustračná fotografia. Foto: Michal Svítok/TASR

Ako uvádza portál Moscow Times, podľa informácií od zdrojov z ministerstva energetiky sa vývoz ruského uhlia do týchto krajín v období od januára do septembra 2024 znížil.

Vývoz uhlia do Číny klesol o 9,5 percenta na 53,7 milióna ton, zatiaľ čo do Indie sa znížil o 23 percent na 20,1 milióna ton. Turecko zaznamenalo najvýraznejší pokles, keď jeho nákupy klesli o 35 percent na 15,3 milióna ton. Zhoršenie obchodných vzťahov sa dotklo aj Južnej Kórey, kde vývoz medziročne klesol na 5 miliónov ton a tiež Japonska s poklesom na 385 600 ton. Dodávky do SAE sa znížili o 20 percent.

Napriek poklesu na tradičných trhoch sa ruské uhlie objavilo na nových trhoch. Vývoz do Vietnamu vzrástol 4,7-krát na 1,1 milióna ton a do Hongkongu o 10 percent na 10,4 milióna ton. Bielorusko sa stalo najväčším dovozcom medzi susednými krajinami, keď jeho import ruského uhlia vzrástol 17-krát na 5,7 milióna ton.

Celkovo sa vývoz ruského uhlia za deväť mesiacov roku 2024 znížil o 14 percent na 132,5 milióna ton. Kým vývoz energetického uhlia klesol o 17 percent na 108,3 milióna ton, dodávky koksovateľného uhlia sa zvýšili o 3 percentá na 24,3 milióna ton. V septembri bol celkový vývoz medziročne nižší o 21,5 percenta a dosiahol 12,5 milióna ton.

Ťažba uhlia v Rusku za prvých deväť mesiacov klesla o 1 percento na 320,4 milióna ton. Podľa analýz sa uhoľný priemysel stal nerentabilným a jeho straty pred zdanením odhadujú na 34 miliárd rubľov, čo je výrazný pokles oproti predchádzajúcemu roku, keď mal zisk 357 miliárd rubľov.

(lup)


Päťpercentná DPH na základné potraviny má podľa premiéra Roberta Fica kompenzovať dosahy konsolidačných opatrení, ktoré pocíti každý. Budeme si ich skutočne od budúceho roka kupovať lacnejšie?
Prejsť na článok