Fico vyvracia tvrdenia, že štát ide stavať nájomné byty. Hovorí o spolupráci so súkromníkmi

Premiér pripomenul, že keď v roku 2023 nastúpili do vlády, našli v skriniach kostlivcov vrátane programu stavby nájomných bytov, ktorý skončil pri podpise zmlúv bez vytvorenia reálnych podmienok.

Predseda vlády SR Robert Fico navštívil Ministerstvo dopravy a výstavby SR Predseda vlády SR Robert Fico a minister dopravy SR Jozef Ráž. Foto: Martin Baumann/TASR

„Nehovoríme o sociálnych bytoch, ide o štandardné byty,“ spresnil hneď na úvod Robert Fico (Smer) základný účel štátnych nájomných bytov. Na margo predpripraveného programu, na ktorý v roku 2023 narazili pri nástupe do vlády, podotkol, že neboli pripravené ani podporné agentúry.

„Preto som privítal, že štátna agentúra podpory nájomného bývania prešla pod ministerstvo dopravy. Tento projekt dostal dostatočnú dynamiku. Rozhodli sme sa, že toto nemôže byť monopolný program pre vybrané spoločnosti,“ povedal predseda vlády.

Čaro programu podľa neho spočíva v tom, že štát si vytvoril vlastnú agentúru, ktorá bude viesť zoznam záujemcov o tento typ bývania. Pre priznanie bude potrebné spĺňať niekoľko podmienok, limitujúcim faktorom bude plat či vlastníctvo nejakej nehnuteľnosti.

Agentúra zároveň bude môcť rezervovať 40 percent bytov pre štát. „Ak povie nemocnica, že potrebuje 50 bytov pre zastabilizovanie zdravotných sestier a lekárov, ministerstvo školstva pre učiteľov či ministerstvo vnútra pre hasičov,“ vysvetlil Fico.

Participujúcich developerov má byť viac

Veľké investičné spoločnosti podľa Ficových slov prišli k záveru, že Slovensko je atraktívny trh pre výstavbu nájomných bytov. Okrem dvoch rakúskych spoločností, s ktorými už zmluvy podpísané sú, sú pripravené stavať byty aj iné spoločnosti. „Môžu si nájsť aj hotový projekt. Kúpia ho a dajú ho do systému štátom podporovaného nájomného bývania,“ uviedol premiér.

Na príklade vysvetlil, že nielen štát, ale aj samotný zamestnávateľ – aj súkromný – bude môcť pre stabilizáciu zamestnancov využiť zníženie ceny nájomného až o 250 eur. „Ak máme štandardný trojizbový byt v Bratislave na úrovni 800 až 820 eur, zákon umožňuje zamestnávateľovi nájomné pre zamestnanca znížiť na 600 eur,“ konkretizoval s dôvetkom, že ide o platbu za užívanie bytu, v ktorej nie sú započítané energie.

Hoci čakajú ešte na vyjadrenie Štatistického úradu SR, že tento program nejde do verejného dlhu, očakávajú skorú realizáciu. „Už je to len na tých firmách, kedy a ako začnú,“ vyhlásil Robert Fico s tým, že štát nejde stavať nájomné byty, len to „chce výrazne podporiť, kontrolovať a zvýhodňovať zamestnávateľa, ktorý sa rozhodne zastabilizovať zamestnancov“.

Niektoré byty „rezervujú“

Minister dopravy Jozef Ráž (nom. Smeru) doplnil predsedu vlády, že program znamená pre Slovensko významný makroekonomický prínos ako zvýšenie hrubého domáceho produktu, rozostavanosť, zamestnanosť či naplnenie stavebného trhu.

Okrem 40 percent bytov pre štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom sektore bude aj 10 percent bytov rezervovaných pre ťažko zdravotne postihnutých.

(max)


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok
Bude to hotová Sodoma a Gomora. Doslova peklo čaká na motoristov počas opravy poškodeného potrubia na hlavnej križovatke v centre Nitry. Vodári chcú potrubie opraviť v dvoch etapách, pričom tá prvá je naplánovaná na obdobie…
Prejsť na článok