|   2025-03-19 06:12:00

Hamas vyzval na nátlak na USA, aby zastavili izraelské útoky v Pásme Gazy

Palestínske militantné hnutie Hamas v utorok vyzvalo "spriatelené krajiny", aby vyvíjali tlak na Spojené štáty, aby zastavili obnovené útoky Izraela v Pásme Gazy, pri ktorých od utorkového rána zahynulo viac ako 400 ľudí.

"Vyzývame spriatelené krajiny, aby vyvíjali tlak na americkú administratívu, aby zastavila túto agresiu a genocídnu vojnu proti bezbranným civilistom," uviedol Hamas vo svojom vyhlásení. AFP pripomína, že hnutie dosiaľ vojensky neodpovedalo na izraelské útoky, Izrael však obvinil z toho, že sa ho snaží prinútiť ku kapitulácii.

V Tel Avive sa v utorok večer konala demonštrácia proti obnoveniu útokov v Pásme Gaze. Jej účastníci vyslovovali obavy o životy rukojemníkov, ktorých Hamas v enkláve stále zadržiava.

V Pásme Gazy platilo od 19. januára prímerie, ktoré pozastavilo viac ako 15 mesiacov trvajúcu vojnu medzi Izraelom a Hamasom. Prvá fáza prímeria sa však oficiálne skončila už pred takmer dvoma týždňami a obe strany sa dosiaľ nedohodli na jej pokračovaní či postupe do druhej fázy.

(tasr)