Hamas vyzval na nátlak na USA, aby zastavili izraelské útoky v Pásme Gazy
Palestínske militantné hnutie Hamas v utorok vyzvalo "spriatelené krajiny", aby vyvíjali tlak na Spojené štáty, aby zastavili obnovené útoky Izraela v Pásme Gazy, pri ktorých od utorkového rána zahynulo viac ako 400 ľudí.
"Vyzývame spriatelené krajiny, aby vyvíjali tlak na americkú administratívu, aby zastavila túto agresiu a genocídnu vojnu proti bezbranným civilistom," uviedol Hamas vo svojom vyhlásení. AFP pripomína, že hnutie dosiaľ vojensky neodpovedalo na izraelské útoky, Izrael však obvinil z toho, že sa ho snaží prinútiť ku kapitulácii.
V Tel Avive sa v utorok večer konala demonštrácia proti obnoveniu útokov v Pásme Gaze. Jej účastníci vyslovovali obavy o životy rukojemníkov, ktorých Hamas v enkláve stále zadržiava.
V Pásme Gazy platilo od 19. januára prímerie, ktoré pozastavilo viac ako 15 mesiacov trvajúcu vojnu medzi Izraelom a Hamasom. Prvá fáza prímeria sa však oficiálne skončila už pred takmer dvoma týždňami a obe strany sa dosiaľ nedohodli na jej pokračovaní či postupe do druhej fázy.
(tasr)