|   2025-05-11 08:39:00

Nový šéf nemeckej diplomacie Wadephul navštívil Izrael, vyzval na prímerie

Nový nemecký minister zahraničia Johann Wadephul absolvoval v sobotu svoju prvú zahraničnú návštevu vo funkcii, ktorá smerovala do Izraela. V Tel Avive sa stretol s príbuznými rukojemníkov zadržiavaných hnutím Hamas v Pásme Gazy a absolvoval večeru s izraelským rezortným partnerom Gideonom Sa’arom.

Ešte pred odletom Wadephul vyzval na urýchlené a seriózne rokovania o prímerí, ktoré by viedli k prepusteniu rukojemníkov a zlepšeniu katastrofálnej humanitárnej situácie v Gaze. „Situácia sa stala neznesiteľnou,“ vyhlásil.

Minister zopakoval podporu Berlína pre dvojštátne riešenie, ktoré podľa neho zostáva najlepšou šancou na mier. Riešenie však dlhodobo odmietajú tak Hamas, ako aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

V nedeľu sa Wadephul stretne s Netanjahuom, ministrom Sa’arom a palestínskym premiérom Muhammadom Mustafom vo faktickom hlavnom meste Ramalláh. Navštívi tiež pamätník holokaustu Jad Vašem v Jeruzaleme. Plánuje sa pýtať aj na strategický cieľ izraelských operácií, ktoré sa po marci opäť zintenzívnili.

(dpa, tasr, sab)