Fico avizuje, že nepodporí 18. sankčný balík proti Rusku

Slovensko nepodporí pripravovaný 18. sankčný balík proti Rusku, pokiaľ mu Európska komisia (EK) neposkytne reálne riešenie krízovej situácie, do ktorej sa naša krajina dostane po úplnom zastavení dodávok plynu, ropy a jadrového paliva z Ruska. Premiér Robert Fico (Smer) o tom informoval na sociálnej sieti.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová spolu so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou v utorok v Bruseli predstavila v poradí už 18. súbor sankcií voči Moskve.

Šéfka EK pred novinármi pripomenula, že aj napriek opakovaným diplomatickým pokusom na bezpodmienečné prímerie Rusko stále útočí na Ukrajinu. Aj preto EÚ zvyšuje tlak na Moskvu.

Upozornila, že ruská ekonomika je hlboko zasiahnutá sankciami, rezervy centrálnej banky Ruska vo výške 210 miliárd eur sú zmrazené a príjmy z ropy a plynu v porovnaní s obdobím spred vojny klesli takmer o 80 percent. Dodala, že ruský štátny deficit raketovo narastá, úrokové sadzby sú neúmerne vysoké a inflácia je na vzostupe, pričom cena dovozu technológií a kritického tovaru je šesťkrát vyššia ako pred vojnou.

Navrhnutý 18. balík sankcií sa podľa nej zameriava na dva sektory: ruský energetický a bankový sektor. EÚ zároveň rozširuje zákazy a kontroly vývozu a posilňujeme opatrenia proti obchádzaniu sankcií.

Zníženie cenového stropu na ruskú ropu

Leyenová spresnila, že v oblasti energetiky EK navrhla zákaz transakcií spojených s plynovodmi Nord Stream 1 a Nord Stream 2. To znamená, že žiadny prevádzkovateľ z EÚ sa nebude môcť priamo či nepriamo zapojiť do transakcií týkajúcich sa plynovodov.

„Navrhujeme tiež znížiť cenový strop ropy zo 60 dolárov na 45 dolárov za barel.“ povedala šéfka eurokomisie. Dodala, že vývoz ropy ešte stále predstavuje tretinu ruských vládnych príjmov a tento zdroj chce EÚ obmedziť. Šéfka EK doplnila, že o cenovom strope ropy sa bude diskutovať aj na samite skupiny G7 v Kanade.

Dodala, že na čiernom zozname doteraz zakázaných 342 plavidiel sa ocitlo ďalších 77 lodí, ktoré sú súčasťou ruskej tieňovej flotily. „Nakoniec zavádzame zákaz dovozu rafinovaných produktov na báze ruskej ropy. Týmto spôsobom chceme zabrániť tomu, aby sa časť ruskej ropy dostala na trh EÚ zadnými dvierkami,“ odkázala Leyenová.

Kaja Kallasová a Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Totálne odstrihnutie od systému SWIFT

V rámci bankového sektoru sa EK zamerala na obmedzenie schopností ruských bánk získavať financie a vykonávať transakcie. Komisia navrhla transformovať existujúci zákaz používania systému SWIFT na úplný zákaz transakcií a uplatniť tento zákaz na ďalších 22 ruských bánk.

Komisia chce zákaz transakcií rozšíriť aj na finančných operátorov v tretích krajinách, ktorí financujú obchodovanie s Ruskom a obchádzajú sankcie EÚ.

„Navrhujeme tiež sankcionovať Ruský fond priamych investícií, jeho dcérske spoločnosti a jeho investičné projekty. Tým sa obmedzí dôležitý kanál na financovanie projektov modernizácie ruského hospodárstva a posilnenia jeho priemyselnej základne,“ vysvetlila.

Ďalšie tovary na sankčnom zozname

Tretím prvkom sankčného balíka sú ďalšie zákazy vývozu v hodnote viac ako 2,5 miliardy eur. Ide o tovary, ktoré ruskej ekonomike zaisťujú kritické technológie a suroviny pre priemysel: stroje, kovy, plasty a chemikálie. EÚ obmedzuje aj vývoz tovaru a technológií s dvojakým použitím, ktoré sa používajú na výrobu bezpilotných lietadiel, rakiet a iných zbraňových systémov.

Štvrtým rozmerom nových opatrení je rozšírenie rozsahu zákazu transakcií a zaradenie na sankčný zoznam nových 22 ruských a zahraničných spoločností poskytujúcich priamu alebo nepriamu podporu ruskému vojenskému a priemyselnému komplexu.

Ruská strana: EK je proti spolupráci medzi podnikmi

Návrh von der Leyenovej uvaliť sankcie na Ruský fond priamych investícií (RDIF) znamená, že Komisia je proti spolupráci medzi ruskými a európskymi podnikmi a nie je spokojná so zbližovaním sa medzi Ruskom a Spojenými štátmi, vyhlásil v utorok riaditeľ fondu Kirill Dmitrijev. TASR o tom informuje na základe správy agentúry TASS.

„Šéfka Európskej komisie uznáva, že RDIF je dôležitým kanálom financovania projektov na modernizáciu ruskej ekonomiky a posilnenie jej priemyselnej základne. Vyhlásenia Ursuly von der Leyenovej súvisia s tým, že Európska únia chce, aby vojna na Ukrajine pokračovala, je mimoriadne nespokojná s aktivitami RDIF na obnovenie vzťahov medzi Ruskom a Spojenými štátmi a s účasťou Ruska na mierových iniciatívach.

Návrh uvaliť sankcie na RDIF tiež znamená, že Európska komisia je proti interakcii medzi ruským a európskym podnikaním, ktorému fond v Rusku aktívne pomáha,“ povedal Dmitrijev, ktorý zároveň pôsobí ako osobitný vyslanec ruského prezidenta pre hospodársku spoluprácu so zahraničím.

(tasr)