Izrael vyzval Iráncov, aby opustili oblasti v blízkosti zbrojných zariadení
Izraelská armáda v nedeľu varovala Iráncov, aby opustili oblasti v blízkosti zbrojných zariadení po celej krajine. Vyzvala tak po vlnách izraelských útokov na vojenské ciele v Iráne.
„Pre vašu bezpečnosť vás žiadame, aby ste okamžite opustili tieto oblasti, a aby ste sa tam až do odvolania nevracali. Blízkosť týchto zariadení ohrozuje váš život,“ uviedol hovorca izraelskej armády v príspevku na sociálnej sieti X zverejnenom v arabčine a perzštine.
Izraelský minister obrany Jisrael Kac po výzve na evakuáciu uviedol, že armáda „zasiahne oblasti a bude pokračovať v sťahovaní kože iránskeho hada v Teheráne a všade inde a zbaví ho jadrového potenciálu a zbraňových systémov,“ informuje spravodajský portál The Times of Israel (TOI).
„Iránsky diktátor mení Teherán na Bejrút a jeho obyvateľov na rukojemníkov v záujme prežitia svojho režimu,“ dodal minister.
Izraelská armáda tvrdí, že zasiahla jadrové zariadenia vrátane tajnej Organizácie pre obranné inovácie a výskum (SPND), cisterny s palivom a ďalšie ciele. Iránske ministerstvo ropného priemyslu uviedlo, že Izrael zasiahol dva sklady paliva v oblasti Teheránu, píše AFP.
(tasr, afp, ap)