Macron navštívil Grónsko, chce vyslať signál proti americkému tlaku
Emmanuel Macron ako prvý zahraničný líder navštívil Grónsko po tom, čo Donald Trump opakovane deklaroval záujem USA o jeho anexiu. Táto cesta, iniciovaná pozvaním zo strany Dánska a Grónska, má symbolicky demonštrovať európsku solidaritu a odmietnutie "predátorského" prístupu zo strany Washingtonu.
Vyhlásil, že takéto ambície nie sú vhodné medzi spojencami a že Grónsku má byť garantovaná územná celistvosť.
V sprievode dánskej premiérky Mette Frederiksenovej a grónskeho premiéra Jens-Frederika Nielsena diskutoval o klimatických výzvach, ekonomickom rozvoji, vzdelávaní a surovinovej bezpečnosti.
Elyzejský palác označil návštevu za príležitosť posilniť spoluprácu a európsku suverenitu v Arktíde. Macron týmto krokom posilnil postoj EÚ voči snahám USA získať kontrolu nad ostrovom, ktorý je síce mimo Únie, no má čoraz väčší geopolitický význam.
Dánska premiérka Frederiksenová sa už predtým viackrát stretla s Macronom a posilnila spoluprácu objednávkou francúzskych rakiet. Podľa expertov chce Dánsko cez Francúzsko signalizovať tvrdší postoj voči USA a zároveň sa viac priblížiť vízii autonómnejšej Európy, ktorú Paríž dlhodobo presadzuje.
(reuters, tasr, lipa)