Riaditeľ krajskej správy ciest ostáva vo väzbe

MIMORIADNA SPRÁVA – kópia - 3 Tragédia v Ruskove. Ilustračné foto. Zdroj: Štandard

BANSKÁ BYSTRICA/KOŠICE – Generálny riaditeľ Správy ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) Anton Trišč ostáva vo väzbe.

Podľa našich informácií sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici rozhodol o pokračujúcej kolúznej väzbe riaditeľa SC KSK. Verdikt potvrdila aj hovorkyňa ŠTS Katarína Bednáriková s tým, že prípravné konanie už bude prebiehať v Pezinku. Rozhodnutie sudkyne nie je právoplatné, o sťažnosti obvineného bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Trišča vo štvrtok zatkla NAKA v stredisku SC KSK v Spišskej Novej Vsi za obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v jednočinnom súbehu so zločinom machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spáchanom formou spolupáchateľstva. Ide o prípad nákupu desiatich posypových nadstavieb na pluhy v hodnote 200-tisíc eur, k nim však nie sú žiadne dokumenty ani doklady, a preto sú nepoužiteľné. SC KSK tak mala vzniknúť škoda 200-tisíc eur.

Obvinenia majú súvisieť aj s obstaraním 73 kusov techniky a nákladných áut za takmer 30 miliónov eur. Ide o prenájom na osem rokov od firmy Tempus – Trans, pričom zmluva je prakticky nevypovedateľná. Spoluobvinený je aj Juraj Gubík, ktorý bol riaditeľom prevádzkového úseku SC KSK. Ten je stíhaný na slobode. Na prípady nevýhodného prenájmu, spomínané nadstavby a ďalšie kauzy upozorňoval krajský poslanec Miloš Ihnát. Vedenie KSK na čele s predsedom Rastislavom Trnkom však zmluvu obhajovali ako výhodnú. Pritom Trnka aj Trišč sú už obvinení v iných prípadoch. Ide o nákup štyroch sypačov za 1,3 milióna eur a nákup bezkontaktných teplomerov. Spoluobvineným je aj Trnkov priateľ, podnikateľ Richard Reday.


Ďalšie články