Rudolfovi Schusterovi sa dostalo pocty. Získal čestné občianstvo

438092568_853368033494956_7747739757593156389_n Poslanci udelili Čestné občianstvo Košického samosprávneho kraja. Ako prvý si tento titul prevzal Rudolf Schuster, bývalý prezident SR a trojnásobný primátor Košíc. Foto: FB Košický samosprávny kraj

KOŠICE – Udelenie Čestného občianstva Košického samosprávneho kraja (KSK) schválili v utorok krajskí poslanci bývalému prezidentovi SR a košickému primátorovi Rudolfovi Schusterovi. Ide o vôbec prvé udelenie takéhoto ocenenia v histórii kraja.

Predseda KSK Rastislav Trnka predložil návrh zastupiteľstvu pri príležitosti Schusterovho životného jubilea 90 rokov za jeho celoživotnú snahu o rozvoj kraja. Rudolf Schuster bol trojnásobným primátorom mesta Košice a v roku 1999 sa stal prvým prezidentom SR, ktorého si občania zvolili v priamej voľbe.

„Zastupiteľstvo KSK môže udeliť ocenenie Čestné občianstvo KSK osobe, ktorá obzvlášť významným spôsobom prispela k rozvoju kraja, obohatila ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi a zaslúžila sa o rozvoj a priateľstvo medzi národmi a regiónmi. Verím, že všetci sa zhodneme, že Rudolf Schuster takouto osobnosťou je,“ uviedol Rastislav Trnka pred poslancami.

Odôvodnenie návrhu z pôsobenia Rudolfa Schustera pripomína modernizáciu a rekonštrukciu Hlavnej ulice, Dominikánskeho námestia a mestského parku v Košiciach, zabezpečenie pitnej vody či aktivity v súvislosti so znížením prašnosti v krajskom meste.

„K zásluhám mu môžeme pripísať vznik košickej zoo, Detskej železnice, Vyhliadkovej veže Hradová pri Košiciach, Múzea letectva Košice, vodného hámru a Múzea kinematografie rodiny Schusterovej v Medzeve. V medzinárodnom kontexte ako uznávaný politik a štátnik významne prispel k vstupu Slovenska do NATO a EÚ,“ uvádza materiál.

Slávnostný galavečer udeľovania ocenení KSK sa uskutoční v utorok o 18.00 h v Národnom divadle v Košiciach.

Foto: FB Košický samosprávny kraj

Krajské zastupiteľstvo vlani v decembri schválilo Ceny KSK pre jeden kolektív a štyri osobnosti vrátane zosnulého kardinála Jozefa Tomka. Ceny si prevezmú choreograf Ján Ďurovčík, koncertný majster Karol Petróczi a speváčka a herečka Szidi Tobias.

Najvyššie uznanie Košického kraja patrí aj kolektívu Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Ocenenie Historická osobnosť regiónu udelilo zastupiteľstvo lekárovi – chirurgovi a vysokoškolskému pedagógovi Jánovi Kňazovickému.

Ako informoval úrad samosprávneho kraja, Cenu predsedu KSK získavajú chirurg Andrej Ferenčík, infektológ Pavol Jarčuška, maratónkyňa Eva Kissová, výrobcovia remeselných nápojov bratia Oprendekovci a odborníčka na vodohospodárstvo Martina Zeleňáková.

Čestnú cenu predsedu KSK za rok 2023 si vyslúžili filmár Dominik Bari, hudobná skupina Nocadeň, moderátorka Adriana Kmotríková, astrofotograf Tomáš Slovinský a kolektívy Košice IT Valley a neziskovej organizácie Maják.

Foto: FB Košický samosprávny kraj
Foto: FB Košický samosprávny kraj

(tasr, kol)


Ďalšie články