Autopilot Tesly spôsobil haváriu. Teraz musí zaplatiť časť ujmy
Porota v USA nariadila automobilke Tesla zaplatiť odškodné vo výške 243 miliónov dolárov za smrteľnú nehodu z roku 2019, pri ktorej zohral úlohu systém autonómneho riadenia Autopilot. Tesla s verdiktom nesúhlasí a plánuje sa odvolať, píšu agentúra AP a televízia CBS.
Nehoda sa stala, keď vodič so zapnutým Autopilotom narazil približne stokilometrovou rýchlosťou do stojaceho auta, pri ktorom pár pozoroval hviezdy. Žena nehodu neprežila, muž utrpel vážne trvalé zranenia. V čase kolízie sa vodič snažil zdvihnúť mobil a nevenoval sa riadeniu.
Porota uložila Tesle trestné odškodné 200 miliónov dolárov. Zo zvyšných 129 miliónov ako kompenzáciu musí vodič elektromobilu zaplatiť 67 percent a 33 percent samotná automobilka, čo pre Teslu predstavuje ďalších 43 miliónov dolárov.
Kľúčovým dôkazom bol kamerový záznam z vozidla, ktorý pôvodne Tesla popierala. Video ukázalo, že auto ignorovalo dopravné značenie a pred nehodou neurobilo žiadny manéver. Právnik žalobcu uviedol, že systém sa pri neodvrátiteľnej kolízii „jednoducho vypol“. Nehoda prichádza v čase, keď Tesla propaguje autonómne taxíky.
(echo24, sab)