|   2025-08-07 08:18:00

Jeden z astronautov NASA, ktorí uviazli vo vesmíre, odchádza do dôchodku

Barry „Butch“ Wilmore, jeden z dvoch astronautov NASA, ktorí uviazli na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) dlhšie, než pôvodne plánovali, ukončil svoju kariéru v NASA po 25 rokoch služby.

Wilmore, bývalý pilot a kapitán amerického námorníctva, odletel do vesmíru celkovo trikrát a strávil v ňom 464 dní vrátane takmer deviatich mesiacov na ISS počas prvého pilotovaného letu lode Boeing Starliner v roku 2024.

Pôvodne mal tento let trvať zhruba týždeň, no technické problémy s vesmírnou loďou spôsobili výrazné predĺženie pobytu.

Po niekoľkých mesiacoch vyšetrení NASA rozhodla, že z dôvodu bezpečnostných obáv museli Wilmore a jeho kolegyňa Suni Williamsová zostať na stanici a na Zem sa vrátili až v marci 2025 na palube lode spoločnosti SpaceX.

Wilmore sa počas kariéry zúčastnil na piatich výstupoch do otvoreného vesmíru, počas ktorých strávil 32 hodín mimo ISS.

Šéf Johnsonovho vesmírneho strediska ocenil Wilmoreovu profesionalitu a oddanosť misii NASA a vyzdvihol jeho trvalý odkaz, ktorý bude inšpirovať budúcich prieskumníkov.

(tasr, sie)