Rusko počas moratória tajne vyvíjalo rakety, priznal námestník ministra
Rusko podľa námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova neprestalo počas platnosti moratória vyvíjať raketové systémy stredného a krátkeho doletu. Obmedzenie sa podľa neho týkalo len ich nasadenia, nie výskumu a výroby.
Využitím tohto obdobia Moskva údajne vybudovala rozsiahly arzenál týchto zbraní.
Začiatkom mesiaca krajina oficiálne zrušila jednostranné moratórium, čo označila za reakciu na kroky USA a ich spojencov.
Pôvodná dohoda o likvidácii pozemných rakiet, podpísaná v roku 1987 medzi Sovietskym zväzom a USA, bola v čase svojho vzniku považovaná za míľnik v znižovaní napätia. Postupne však stratila platnosť pre zhoršujúce sa vzťahy.
USA od nej odstúpili v roku 2019 počas prezidentovania Donalda Trumpa, pričom obvinili Rusko z jej porušenia, čo Moskva odmietla.
(reuters, lup)