Poľsko a Švédsko nasadili stíhačky pre ruské útoky na Ukrajinu
Poľsko v noci z pondelka na utorok aktivovalo svoje letecké a protivzdušné jednotky pre opakované ruské útoky na Ukrajinu. Do pohotovosti uviedli aj švédske stíhačky JAS 39 Gripen zo základne v Malborku, ktoré spolu s poľskými silami chránili vzdušný priestor.
Operačné velenie zdôraznilo, že ide o preventívne opatrenia na ochranu obyvateľov najmä pri ukrajinských hraniciach. Situáciu neustále monitorovali a ozbrojené sily boli pripravené na okamžitú reakciu.
V ranných hodinách sa hrozba znížila a nasadené jednotky sa vrátili k bežnému režimu. V poľskom vzdušnom priestore nenastalo žiadne narušenie.
Poľsko sa tak aj naďalej drží svojej stratégie bleskovej reakcie na akékoľvek zhoršenie bezpečnostnej situácie v regióne, pričom podporu NATO a spojencov vníma ako kľúčovú.
(tasr, lup)