Chameneí: Irán sa nepodpíše pod americké požiadavky
Ajatolláh Alí Chameneí, najvyšší duchovný vodca Iránu, v nedeľu vyhlásil, že Irán nebude reflektovať požiadavky Spojených štátov a nedovolí, aby bol podmanený. Vyzval na vytvorenie zjednotenej národnej fronty, ktorá by odolala tlakom USA na islamskú republiku.
Duchovný vodca sa vyjadril v Teheráne približne dva mesiace po skončení bojov medzi Iránom a Izraelom, počas ktorých sa krátko angažovali aj Spojené štáty. Útoky Izraela a USA cielili hlavne na iránske jadrové zariadenia a podľa Chameneího mali za cieľ destabilizovať krajinu.
Chameneí poukázal na to, že americkí agenti sa už deň po začiatku konfliktu stretli v Európe, aby riešili, kto by mal vládnuť Iránu po islamskej republike, pričom ich cieľom bolo prinútiť Irán, aby sa stal „poslušným“.
Dodal, že iránsky národ, ktorý pevne stojí za armádou a vládou, zasadil nepriateľom silnú ranu a že krajina je aktuálne zjednotená, pričom rozdiely v názoroch sa vytrácajú v otázkach obrany štátu a systému.
Pripomenul, že vzťahy medzi Teheránom a Washingtonom boli pozitívne až do Islamskej revolúcie v roku 1979, ktorá zasadila základ súčasných sankcií uvalených USA na Irán. V najbližších dňoch sa očakávajú rokovania medzi Iránom a štátmi E3 (Británia, Francúzsko, Nemecko) o iránskom jadrovom programe.
(tasr, sie)