|   2025-11-03 13:13:54

Zamestnávatelia aj odbory žiadajú prehodnotenie systému ETS 2 naprieč Úniou

Sociálni partneri na Slovensku jednomyseľne odmietajú navrhovaný systém emisných povoleniek ETS 2, ktorý má od roku 2027 zaťažiť aj európske domácnosti. Minister práce Erik Tomáš (Hlas) po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady vyhlásil, že aktuálne nastavenie by malo vážne sociálne následky pre obyvateľov a ekonomické pre podniky.

Konfederácia odborových zväzov, zamestnávateľské zväzy, Združenie miest a obcí Slovenska aj Republiková únia zamestnávateľov podporili výzvu na prehodnotenie alebo odklad systému.

Prezidentka konfederácie odborov Monika Uhlerová upozornila na riziko zasiahnutia domácností ohrozených chudobou. Zároveň sa obáva, že pri regulovaní ceny jednej povolenky na maximálny strop 45 eur, že pri obchodovaní na trhu tento strop nemusí byť dodržaný.

Podľa tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov Martina Hoštáka je nevyhnutné reformovať ETS 2 na úrovni celej Európskej únie a hľadať klimatické riešenia, ktoré nebudú likvidovať európsky priemysel.

(tasr, max)