Jedného z troch obvinených pieštanských antirúškarov vzal súd do väzby
„Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Piešťany vzal v nedeľu 7. novembra jedného obvineného do väzby, u druhého obvineného dôvody väzby nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Zároveň mu uložil zákaz vycestovať a povinnosť hlásiť sa u probačného a mediačného úradníka dvakrát mesačne. Uznesenie súdu nie je právoplatné, sťažnosť proti nemu podala prokuratúra aj obhajca,“ informovala hovorkyňa súdov v Trnavskom kraji Jana Kondákorová. V prípade ďalšieho obvineného sa s návrhom na väzbu nestotožnila prokuratúra.
Polícia zasahovala vo štvrtok 4. novembra v supermarkete v Piešťanoch, v ktorom si skupina osôb odmietala nasadiť respirátory. Privolané hliadky podľa trnavskej policajnej hovorkyne Zlatice Antalovej opakovane členov tejto skupiny vyzývali, aby si prekryli horné dýchacie cesty alebo aby obchod opustili a umožnili tak ostatným zákazníkom v pokoji dokončiť svoj nákup.
Došlo pri tom k fyzickému konfliktu, pri ktorom boli policajti nútení použiť donucovacie prostriedky. Pri incidente boli zranení dvaja policajti a jeden muž. Všetci boli ošetrení v nemocnici. Okres Piešťany je podľa COVID automatu bordový, respirátory v interiéri sú podľa vyhlášky povinné.
Rieši sa aj správanie na internete
Polícia sa intenzívne zaoberá aj osobami, ktoré sa na sociálnych sieťach vyhrážajú policajtom alebo vyzývajú ostatných k rôznym násilnostiam. Vo veci vedú aj vyšetrovanie pre trestné činy útoku na verejného činiteľa a podnecovania na trestný čin. Páchateľom v tomto prípade hrozí väzenie na tri, respektíve dva roky. Vyhrážanie sa policajtom súvisí so štvrtkovým zásahom v supermarkete v Piešťanoch.
Šéf polície Štefan Hamran sa po zásahu vyjadril takto: „Ako som avizoval už v minulosti, polícia bude pri ochrane života, zdravia a majetku občanov postupovať nekompromisne. Je neakceptovateľné, aby časť našich spoluobčanov, ktorá má výhrady voči opatreniam, ohrozovala a obmedzovala tých, ktorí opatrenia dodržiavajú."
Naď si myslí, že zákrok mohol byť tvrdší
Zásah mal presah aj do vysokej politiky. Postup polície cez víkend obhajoval aj premiér Eduard Heger (OĽaNO). Predseda vlády považuje zákrok polície v nákupnom reťazci v Piešťanoch za primeraný. Štát podľa neho nemôže tolerovať takéto narušovanie verejného poriadku zo strany jednotlivcov.
V podobnom duchu sa vyjadril aj šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). "Stále tá istá skupina výtržníkov, ktorí pre našu spoločnosť nerobia nič dobré. Naopak, porušujú zákony, provokujú, ničia, urážajú, vyhrážajú sa," napísal s tým, že zásah mohol byť ešte tvrdší.
Opozícia skloňuje aj policajnú brutalitu
Inak sa na situáciu díva opozícia. Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha hovorí o policajnej brutalite a myslí si, že prezident polície podnecuje nenávisť. Dodáva, že je len otázkou času, kedy sa situácia vymkne spod kontroly.
„Viete si predstaviť, že keď si dám teraz dole rúško, na mňa naskáče dvadsať policajtov?“ spýtal sa na margo zásahu na tlačovej besede exminister vnútra Robert Kaliňák a demonštratívne si na chvíľu zložil z tváre respirátor.
(tasr/tod)