Otázky v súvislosti s duševným zdravím amerického prezidenta Joea Bidena sú živé ako nikdy predtým. Za posledný mesiac boli zverejnené tri prieskumy, pričom ani jeden z nich nie je k demokratickému prezidentovi vľúdny. Väčšina respondentov vyjadruje aspoň nejaké obavy z jeho mentálneho stavu či vysokého veku.
Americký prezident Joe Biden má v súčasnosti 79 rokov a je najstaršou hlavou USA v dejinách krajiny. Zároveň si viac ako polovica amerických občanov myslí, že Bidenov vek má negatívny vplyv na vykonávanie jeho úradu.
Tak znejú výsledky prieskumu agentúry Harris Poll a Harvardovej univerzity z konca októbra tohto roku. Organizácie skúmali na 1 578 respondentoch rôzne názory ohľadom súčasného diania v krajine. Jednou z tém bol, prirodzene, aj sám Biden.
Pomedzi viaceré otázky udrie do očí tá o prezidentových mentálnych schopnostiach. Mierna väčšina odpovedajúcich (53 percent) má podľa prieskumu výhrady v súvislosti s Bidenovým duševným zdravím. Druhá necelá polovica (47 percent) zasa považuje súčasného prezidenta za dostatočne mentálne schopného.
Až 58 percent respondentov si zasa myslí, že Biden je pristarý na to byť hlavou štátu. Opačný názor malo 42 percent opýtaných Američanov. Treba však podotknúť, že v oboch týchto otázkach bolo výrazne badať politické línie.
Stranícke rozdelenie
Najviac Bidenovmu duševnému zdraviu neveria republikáni (85 percent), naproti demokratom (16 percent) či nezávislým osobám (57 pecent). Podobné rozloženie je aj pri odpovediach na vek prezidenta, kde o vplyve staroby na chod úradu nepochybuje 90 percent republikánov, 27 percent demokratov a 63 percent nezávislých ľudí.
Obľúbenosť demokratického kandidáta taktiež padá nadol. Koncom októbra dosiahla podľa prieskumu Bidenova podpora úroveň 43 percent (sčítané odpovede veľmi súhlasím a mierne súhlasím). Naopak, nesúhlas s jeho výkonom mandátu vyjadrilo 51 percent opýtaných (súčet odpovedí veľmi nesúhlasím a mierne nesúhlasím).
Podobný obraz maľujú aj novšie prieskumy, napríklad ten od portálu Politico a spoločnosti Morning Consult. Podľa tohto prieskumu si 40 percent Američanov myslí, že Biden je všeobecne v dobrom zdravotnom stave. Väčšia časť ľudí, 50 percent, si myslí opak.
Ohľadom prezidentovho duševného stavu boli odpovede vyrovnanejšie. Biden je mentálne v poriadku podľa 46 percent respondentov. Naopak, 48 percent ľudí považuje jeho duševný stav za nevyhovujúci.
Prieskum televízie Fox News priniesol podobné čísla. Podľa neho až 53 percent Američanov verí, že prezidentov vek tvorí prekážku pre výkon úradu, zatiaľ čo 40 percent dôveruje jeho mentálnemu zdraviu. Sedem percent osôb nevedelo odpovedať.
Starý príbeh
Otázky o duševnej zdatnosti Joea Bidena nie sú novinkou. Tieto obavy sa objavili už počas prezidentskej kampane, vtedy hlavne ako zbraň zo strany republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa.
Je však faktom, že ani vtedajšie prehľady neboli k Bidenovi veľmi vľúdne. Agentúra Rasmussen reports vykonala začiatkom augusta 2020 telefonický prieskum, podľa ktorého si väčšina respondentov myslí, že súčasný prezident nedoslúži plné štyri roky v úrade.
Takýto názor vtedy zastávalo 73 percent republikánov a 57 percent nezávislých osôb. Podobne zmýšľalo aj 49 percent demokratov.
K debatám o prezidentovom duševnom stave nenapomáhajú ani jeho časté brbty a prerieknutia. V marci tohto roku si Biden nevedel spomenúť na meno svojho ministra obrany, v septembri zasa zabudol meno austrálskeho premiéra Scotta Morrisona.
V apríli Biely dom dementoval vyjadrenia Bidena o tom, že na hraniciach USA s Mexikom je krízová situácia. Podľa vtedajšieho vyhlásenia nie je označenie „kríza“ v súlade s oficiálnym postojom vládneho kabinetu. „Hovoril o kríze v strednej Amerike,“ opravil prezidenta Biely dom.
V minulom roku Biden viackrát spomenul, že na koronavírus zomrelo v Spojených štátoch niekoľko sto až dvesto miliónov ľudí. Inokedy zasa označil svoju viceprezidentku Kamalu Harrisovú za prezidentku USA.