Ján Fischer-Piscatoris: Slovák nemeckého pôvodu, ktorý v 17. storočí spísal obranu slovenčiny

Pred 349 rokmi sa narodil barokový spisovateľ, jazykovedec a evanjelický kňaz Ján Fischer-Piscatoris. Svojou prácou sa významne pričinil v prospech slovenského národa a jazyka. V našich končinách však nepatrí k známym osobnostiam. Je to zrejme aj vďaka tomu, že sa o jeho živote veľa nevie.

Úvodná strana diela Jána Fischera-Piscatorisa v novšom vydaní. Foto: reprofoto/Books.google.sk Úvodná strana diela Jána Fischera-Piscatorisa v novšom vydaní. Foto: reprofoto/Books.google.sk

Ján Fischer-Piscatoris pochádzal z rodiny sedmohradských Sasov, počas svojho života však nadobudol slovenské národné vedomie. Za miesto jeho narodenia sa väčšinou uvádza Žilina, niekedy aj Zvolen. Akokoľvek, Fischer-Piscatoris sa považoval za Slováka, respektíve dá sa povedať, že sa poslovenčil.

To sa prejavilo napríklad v jeho tvorbe, vďaka ktorej ho môžeme zaradiť do okruhu osobností, ktoré stoja na počiatku slovenského národného uvedomenia. Radíme ho k postavám ako Jakub Jakobeus, Juraj Tranovský, Daniel Sinapius-Horčička, Benedikt Sőlőši-Rybnický (niekedy aj Seléši), Martin Svätojánsky či Ján Baltazár Magin.

Prvá obrana slovenského jazyka

Ján Fischer-Piscatoris študoval na školách v Žiline, Bratislave, Vratislave a neskôr v nemeckom Wittenbergu. Po dokončení vzdelania slúžil ako evanjelický farár v Kremnici, kde žil až do svojej smrti. Skonal 14. apríla roku 1720 a v Kremnici je aj pochovaný.

Práve vo Wittenbergu v roku 1697 vydal svoju jazykovednú dizertačnú prácu s názvom De origine, iure ac utilitate linguae slavonicae (O pôvode, právach a užitočnosti jazyka slovenského). Dielo rozpráva o pôvode a význame slovenčiny vo vtedajšom politickom, spoločenskom i náboženskom živote.

V texte Fischer-Piscatoris tiež formuloval teóriu historickej prvotnosti slovenčiny a jej centrálnosti medzi slovanskými jazykmi. Neopomína ani cyrilometodskú tradíciu, ktorú považuje za kult Slovákov, alebo slovanský pôvod niektorých miestopisných názvov v Nemecku. Okrem iného tiež hľadá pôvod názvov Slovan, Slovák v slove sláva.

Citoval ho aj Bernolák

Svoju prácu venoval banskobystrickým radným pánom ako Melchiorovi Smrtníkovi, B. Beniakovi či A. Puchonovi. Tí v dobe národnostných sporov stáli na strane slovenského národa („nácie“) proti nemeckému útlaku.

Fischera-Piscatorisa poznal aj Anton Bernolák, ktorý ho cituje vo svojom predhovore ku Gramatike popri takých autoroch ako Pavol Doležal, Matej Bel, Vavrinec Benedikt Nedožerský či Mikuláš Miris.


Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok
Dosah konsolidačného balíčka najviac zaujíma rodiny. K celkovému poklesu v disponibilných príjmoch pre priemernú rodinu ročne najviac prispejú zmeny, ktoré nesporne patrili v poslednom období k tým najdiskutovanejším – úprava rodičovského dôchodku, zmeny v DPH…
Prejsť na článok