Anglická univerzita dala varovanie na román 1984. Študentov vraj môže znepokojiť či uraziť

Univerzita v anglickom Northamptone varuje na jednom zo seminárov svojich študentov pred čítaním niektorých kníh vrátane dystopického románu 1984. Ten vraj obsahuje aj nevhodný materiál, ktorý by mohol členov semináru uraziť alebo znepokojiť.

Obálka knihy 1984. Foto: TASR Obálka knihy 1984. Foto: TASR

Román 1984 britského spisovateľa Georga Orwella patrí k najvýznamnejším literárnym dielam minulého storočia. Na anglickej Northamptonskej univerzite však dostávajú študenti pred stykom s knihou predbežné varovanie.

Správu priniesol britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý túto skutočnosť získal od univerzity na základe informačného zákona. Toto varovanie (takzvané trigger warning) platí pre študentov, ktorí sa zúčastňujú modulu s názvom Identita vo výstavbe.

Tento seminár podľa svojho opisu zo stránky univerzity skúma knihy, divadelné hry a básne okrem iného cez optiku „feminizmu, postmodernizmu a postkolonializmu“. Zameriava sa na tvorbu identity popri výzvach spätých „s násilím, pohlavím, sexualitou, rasou, zneužívaním, politickými ideológiami či urážlivým jazykom“.

https://twitter.com/timminglab/status/1485185032679751683

Univerzitná novoreč

Spomínané Orwellovo dielo obsahuje podľa fakulty anglického jazyka „nevhodný materiál“, ktorý môžu študenti považovať za urážlivý či znepokojivý. Nejde však o jedinú knihu, pred ktorou varujú tamojších poslucháčov. Podobne dopadla aj divadelná hra Koniec hry od Samuela Becketta či obrázkový román V ako vendeta od Alana Moorea a Davida Lloyda.

Univerzita vysvetlila, že nejde o plošne uplatňované pravidlo v celej inštitúcii. „Aj keď nejde o univerzitné pravidlo, môžeme v niektorých prípadoch varovať študentov pred násilím, sexuálnym zneužívaním, domácim násilím a samovraždami. V týchto prípadoch vysvetľujeme účastníkom ako súčasť náborového procesu, že ich seminár bude obsahovať ťažšie texty,“ vysvetlil hovorca.

Tieto kroky sa nestretli u všetkých s pochopením. Poslanec Andrew Bridgen z Konzervatívnej strany poukázal na iróniu takýchto varovaní pri knihe, akou je 1984. „Naše univerzitné prostredie sa rýchlo stáva dystopickým priestorom Veľkého brata, kde sa praktizuje novoreč na zníženie intelektuálneho premýšľania a rušenie tých, ktorí s tým nesúhlasia,“ reagoval Bridgen.

Dospelí či deti?

S varovaním sa nestotožňuje ani David Taylor, autor Orwellovej biografie: „Myslím si, že niektoré scény v diele sú znepokojivé tak pre 13-ročné deti, ale nedomnievam sa, že niekoho vo veku vysokoškolského študenta ešte môže kniha šokovať.“

Nejde o prvý takýto prípad. Nedávno na univerzite v Readingu scenzurovali časť starogréckej básne zo 7. storočia pred naším letopočtom, pretože vraj mohla tamojších poslucháčov znepokojiť. Univerzita v Cambridgei chcela študentom vysvetľovať, prečo sú antické sochy biele.

V roku 2020 zaradila Britská knižnica viacero spisovateľov vrátane Georga Orwella na „zoznam hanby“. Dôvod? Jeden z jeho predkov (konkrétne pradedo) vlastnil otrokov. Podobne sa na tomto zozname objavili aj ďalší autori.


Dosah konsolidačného balíčka najviac zaujíma rodiny. K celkovému poklesu v disponibilných príjmoch pre priemernú rodinu ročne najviac prispejú zmeny, ktoré nesporne patrili v poslednom období k tým najdiskutovanejším – úprava rodičovského dôchodku, zmeny v DPH…
Prejsť na článok