Pád amerických korporátnych médií môže byť ich šanca na reformu. V posledných rokoch rôznymi strasťami stíhanú americkú televíziu CNN opustil jej prezident Jeff Zucker. Ako podotýka komentátor Holman W. Jenkins mladší, dôvodov na jeho odchod bolo viac, ako sa oficiálne hovorí.
Prezident americkej televízie CNN Jeff Zucker odišiel zo svojho postu začiatkom februára tohto roku. Oficiálne pre vzťah so spolupracovníčkou a novinárkou, podľa všetkého Allison Gollustovou. Ako však v komentári pre denník Wall Street Journal podotýka komentátor Holman W. Jenkins mladší, toto je sťažka ten hlavný či jediný dôvod pre Zuckerov odchod.
Začiatkom mohlo byť rozhodnutie, keď bývalého guvernéra štátu New York Andrewa Cuoma spovedal v rozhovore jeho brat a redaktor CNN Chris Cuomo. „Nebolo to spravodajstvo. Bola to nechutné predvádzanie sa, nehovoriac o tom, že guvernérove víťazstvá sa ukázali byť značne Pyrrhove,“ píše Jenkins.
Nasledovali obvinenia zo sexuálneho obťažovania voči Andrewovi Cuomovi, pričom sa neskôr zistilo, že sa ho jeho brat zo CNN snažil kryť. Televízii nepomohlo ani jej absolútne zameranie sa na Donalda Trumpa. Zrazu keď nie je Trump, sledovanosť CNN sa prepadla o 90 percent.
Jenkins však podotýka, že odchod Zuckera môže súvisieť s plánom odkúpenia, respektíve spojenia televízie CNN so spoločnosťou Discovery Communications. Tú vedie istý David Zaslav, ktorý sa donedávna predstavoval ako Zuckerov starý dobrý priateľ.
„… Má najviac motivácie zo všetkých, aby upratal ten neporiadok, než sa stane jeho vlastným,“ dodáva komentátor. Upratanie Zuckera so všetkými jeho zlyhaniami sa preto javí ako najlepšie riešenie.
Spomenúť môžeme aj prípad dlhoročného producenta CNN Johna Griffina, ktorý je obžalovaný v prípade obchodovania s maloletými osobami a sprostredkovania prostitúcie.
Komentátor Wall Street Journalu verí, že táto celá situácia okolo CNN môže byť potenciálnou nádejou na obrodu amerických korporátnych médií. Teda aby sa opäť odmeňovala „faktografická presnosť, intelektuálna úprimnosť i skúsený úsudok“.