Západní politici od Borisa Johnsona cez Joea Bidena, Petra Fialu, Olafa Scholza po Eduarda Hegera sú doma mimoriadne nepopulárni. Môže za to rad vecí, ale čoraz viac to súvisí s vojnou a Putinom.
Po ruskej agresii na Ukrajinu bolo počuť, že Putin musí skončiť. Že je to základný predpoklad akejkoľvek zmeny. Biden dokonca povolal vyššiu moc, ktorej sa inak stráni („For God’s sake, this man cannot remain in power.“)
Ale ktovie, možno to bude celé naopak. A skôr ako Putin skončí celá trieda dnes vládnucich západných politikov.
Prvým bol bulharský premiér Kiril Petkov, ktorého vláda sa začala otriasať krátko po ruskej invázii. Keď mu v júni parlament vyslovil nedôveru, Petkov ukázal prstom na Rusko.
Ďalším je Boris Johnson.
Aby nedošlo k omylu, neznamená to, že by Putin viedol spravodlivú vojnu, božechráň, ale znamená to, že západné štáty na situáciu na Ukrajine (pred vojnou, ale aj teraz) nereagujú v súlade s tým, čo sú záujmy ich štátov, prípadne čo si myslia ich voliči.
Nejde len o vojnu, ide o širší koncept vládnutia, kde sa prejavuje vysoká miera nezodpovednosti.
Citát: „Británia je v nebezpečnom stave. Krajina je chudobnejšia, ako si myslí. Deficit sa nafúkol, libra klesla, náklady na financovanie dlhu rastú. Ak bude budúca vláda trvať na zvyšovaní výdavkov a súčasne na znižovaní daní, môže sa prepadnúť do krízy. Časy, keď bolo všetko možné, sa skončili. S odchodom pána Johnsona by sa mala politika opäť vrátiť k realite.“
S touto poznámkou sa rozlúčila šéfredaktorka britského Economistu Zanny Minton Beddoesová s premiérom Borisom Johnsonom. Ten odchádza z funkcie mimoriadne nepopulárny, s mizernou povesťou. Boris, ako ho familiárne volajú, veril jedinej veci: brexitu. To dokázal dotiahnuť do konca, ale inak to bola nekonečná improvizácia. Namiesto charakteru a odhodlania ukázal kus pokrytectva, lží a povrchností. Za Trumpa sa líškal Trumpovi, za Bidena Bidenovi.
Niečo nám to pripomína. Akoby medzi absolventom Oxfordu a domácimi plagiátormi nebol rozdiel.
Problém je ale širší. Improvizáciu možno pripísať celej skupine západných politikov súčasnosti. Je úplne jedno, či by sme ich kedysi nazvali pravicovými alebo ľavicovými, nič z toho už dnes nehrá rolu, tento popis sa vzťahuje na takmer celý západný establišment. Zdá sa, že nás tu obchádza jedno riadne strašidlo. A ľudia to cítia.
Najskôr čísla. Až 85 percent (!) Američanov si myslí, že ich krajina sa vyvíja zlým smerom, takmer 60 percent amerických voličov (od 54 do 59 percent za posledný mesiac) je otvorene nespokojných s prezidentom Bidenom, pričom najnižšiu mieru dôveryhodnosti má Biden v témach ako zamestnanosť či verejné investície. Pozornejší čitateľ vie, že Biden sám seba porovnáva s Rooseveltom a na balíčky a stimuly pritom minul bilióny dolárov.
Douglas Schoen tvrdí, že Biden a Harrisová nie sú len mimoriadne nepopulárni, ale v strane je vákuum, takže privoláva, aby o dva roky namiesto Bidena kandidovala Hillary Clintonová. Ona sama je výrazne nepopulárna, veď ju porazil Obama v primárkach a o štyri roky Trump vo voľbách. Niektorí špekulujú, že by mal prezidentský kandidát za demokratov kandidovať s republikánom ako viceprezidentom, napríklad s Liz Cheneyovou alebo s Mittom Romneym.
Vysokú mieru nedôvery pre popredných politikov vidíme aj v ďalších štátoch.
Macron síce vyhral nedávne voľby, ale parlamentné voľby dopadli tak, že bude musieť vládnuť široké centrum, s ostrou a posilnenou opozíciou zľava aj sprava. V nedávnom prieskume mu vyjadrilo nedôveru až 62 percent Francúzov. Olaf Scholz je kancelárom iba pol roka, nedôveruje mu ale už 58 percent Nemcov. Petr Fiala je vo funkcii o nejaký týždeň dlhšie, nedôveruje mu už 63 percent Čechov a kritika rastie z viacerých strán. Premiérovi Morawieckému nedôveruje 62 percent Poliakov. Borisovi Johnsonovi, ktorý končí vo funkcii, nedôveruje až 71 percent Britov.
Podobná je aj situácia u nás.
Igor Matovič mal naposledy nedôveru na úrovni 87 percent. Nové čísla nemáme, ale vieme, že dôveryhodnosť klesla aj prezidentke Čaputovej a všetkým vládnym politikom. Čaputovej už viac ľudí nedôveruje, ako dôveruje (naposledy 56:42), nedôveryhodnosť rastie aj Hegerovi (naposledy 70 percent), všetci čelní vládni politici sú viac nedôveryhodní ako Pellegrini, Fico či dokonca Uhrík.
Čo sa to deje? Znamená vládnutie odsúdenie na nepopularitu?
Nie celkom, niečo iné totiž vidíme v Maďarsku, kde popularita Fideszu od marcových volieb narástla na 63 percent (zjednotená opozícia má podporu 23 percent). A to má Maďarsko značné vnútorné problémy s oslabením forintu, nedostatkom energií (chýba mu napr. jadrová elektráreň) a silnou medzinárodnou kritikou plus zastavením peňazí z Fondu obnovy. Orbán je ale napriek tomu na tom doma lepšie ako západní premiéri.
Foto: Orbán/FB
Čo sa to teda deje?
Myslím si, že táto nepopularita má viacero zdrojov a príčin, ale rozhodujúcim faktorom sa niekde už stala a inde postupne stane vojna na Ukrajine.
Dlhodobý problém je, že západný politický establišment nerieši, ale zväčšuje závažné problémy doby. Videli sme to pri dlhovej kríze, migrácii, pri covide, vidíme to aj pri vojne na Ukrajine. Spoločnosť sa za to mstí kartou nedôvery.
Staršie témy nechajme teraz bokom, rozhodujúcou sa postupne stáva vojna na Ukrajine.
Západné spoločnosti odsudzujú Rusko a jeho agresiu a je to tak správne. Ale iná je už miera neistoty, či sa tejto vojne nedalo vyhnúť, akú rolu v nej zohráva Amerika a koho jej pokračovanie poškodí najviac. Ivan Krastev a Mark Leonard túto dilemu nedávno vyjadrili v zaujímavej analýze s názvom Mier verzus spravodlivosť: Nadchádzajúce európske rozdelenie pre vojnu na Ukrajine.
Výskumy, ktoré v analýze prezentujú, potvrdzujú, že Európania jasne vyjadrujú solidaritu Ukrajine, podporujú pomoc ukrajinským utečencom a odsudzujú ruskú agresiu. Zároveň sa ale stále viac obávajú dlhej vojny a rastúcich nákladov na ňu.
Autori rozdelili európsku verejnosť do dvoch hlavných táborov. Tí, čo chcú spravodlivosť, a tí, čo chcú mier. Zástancovia spravodlivosti hovoria, že zárukou mieru je iba rozhodná porážka Ruska. Zástancovia mieru hovoria, že je potrebný okamžitý mier, aj keby to malo znamenať, že Ukrajina musí urobiť ústupky voči Rusku.
V Európe je dnes viac zástancov mieru (35 percent) ako spravodlivosti (22 percent). Platí to v 9 z 10 krajín, kde robili výskum pre túto štúdiu.
A teraz k pointe: Žiadna európska vláda nezastupuje túto skupinu voličov, hoci v niektorých krajinách tvoria väčšinu všetkých voličov (Taliansko). Ľudia sú viac za „rýchly mier,“ vládni politici za „spravodlivosť“.
Pozoruhodný rozpor máme aj doma.
Ako nedávno ukázal Ivan Mikloš, väčšina voličov vyjadruje solidaritu a podporu Ukrajincom, ako aj nášmu členstvu v NATO, ale zároveň nesúhlasí s politickými cieľmi, ktoré reprezentuje na medzinárodnej scéne prezident Zelenskyj. Napríklad s členstvom Ukrajiny v EÚ. Nesúhlas na Slovensku je najvyšší spomedzi meraných štátov. Zaujímavé je aj to, že hoci Slováci podporujú členstvo v NATO, Ameriku samotnú vnímame výrazne viac negatívne (53 percent) ako pozitívne (35 percent). Nehľadajte za tým ale rýchle a lacné skratky, že sa obraciame na východ. Nie je to tak. Rusko vnímame výrazne viac negatívne, ako to bolo v minulosti. Až 67 percent Slovákov dnes hodnotí Rusko negatívne, hoci pred štyrmi rokmi to bolo len 36 percent. Rastie teda kritický postoj k USA aj k Rusku, zároveň sa zvýšila podpora členstva v NATO na 72 percent.
Mikloš to opisuje ako paradox, pritom ide o racionálny výklad toho, čo sa deje. Ukrajinu vnímame ako obeť, Rusko sa dopustilo neakceptovateľnej agresie, ale k tejto vojne nemuselo prísť, keby Amerika nemala k Ukrajine a Rusku takú politiku, akú mala. Preto rastie aj kritika americkej politiky.
Na Slovensku ide zjavne o väčšinový názor, ale všimnite si, kto ho zastupuje v politike – iba Robert Fico. Nejde o nič nepochopiteľné ani nevysvetliteľné. Podobne hodnotia situáciu Maďari, Bulhari, Rumuni alebo Taliani či Francúzi. Dôkazom je práve analýza Krasteva a Leonarda.
Hoci o nepopularite nerozhoduje len jedna téma, niekde tam sa skrýva aj odpoveď na rozdielnu mieru nedôvery medzi slovenskými a maďarskými vládnymi politikmi. Viktor Orbán robí voči vojne na Ukrajine prezieravejšiu politiku ako väčšina západných lídrov. Tí sa dostali pod tlak Washingtonu, vojenskej loby a médií, ktoré presadzujú rozhodnú porážku Ruska. Ekonomicky, politicky a ideálne aj vojensky.
Týka sa to zahraničnej politiky, aj domácich priorít. Viď nákup zbraní.
Nebudem spochybňovať, že tento cieľ môžu považovať za legitímny na Ukrajine, ale zdá sa, že významná časť európskych voličov si myslí, že to nemá byť cieľ európskych krajín a NATO. To si, naopak, myslí britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová, aj celý rad slovenských vládnych politikov. A práve tento prístup – a rozpor s náladami domácich voličov – začína vyčerpávať vládnucu triedu.
Putin nedávno pomerne nevyberavo zareagoval na západnú debatu o jeho konci poznámkou, že skončiť budú musieť západní politici. Bolo by nepríjemným paradoxom, keby mal pravdu.
Problém však je, ako ukazuje aj diskusia o tom, kto nahradí Borisa Johnsona, že je tu väčší problém ako len koniec konkrétnych politikov, ktorí si domácu nepopularitu a zlú zahraničnú politiku prekrývali podporou Zelenského a vojny proti Rusku. Problémom je, kto ich nahradí. Či príde iba k zmene mien a tvárí, alebo aj k zmene politiky.
Na Slovensku, zdá sa, máme po včerajšku k hlbšej zmene bližšie ako v Británii.