Zomrel slovenský europoslanec a dlhoročný politik Miroslav Číž

AKTUALIZOVANÉ Zomrel slovenský europoslanec a dlhoročný politik Miroslav Číž (68). Informovala o tom strana Smer-SD na sociálnej sieti.

Miroslav Číž. Foto: Martin Baumann/TASR Miroslav Číž. Foto: Martin Baumann/TASR

,,Dnes (štvrtok) nás v ranných hodinách navždy opustil náš skvelý kamarát, kolega a na verejnosti rešpektovaný odborník a politik Miroslav Číž,“ uviedla strana Smer-SD.

Pripomenula, že Číž stál aj pri vzniku strany. V minulosti bol aj poslancom Národnej rady SR. V posledných rokoch zastupoval Slovensko v Európskom parlamente.

Profil Miroslava Číža

Miroslav Číž sa narodil 11. februára 1954 v Banskej Štiavnici. Absolvoval v roku 1978 Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1979 až 1981 pracoval ako právnik na obvodnom Národnom výbore Bratislava IV. V období rokov 1981 až 1989 pôsobil ako lektor v Inštitúte pre národné výbory. Medzi rokmi 1990 – 2002 zastával v NR SR funkciu tajomníka výboru pre verejnú správu.

Za poslanca NR SR vo volebnom období 2002 až 2006 bol zvolený za stranu Smer (neskôr Smer-SD) a stal sa podpredsedom Výboru NR SR pre verejnú správu a členom Mandátového a imunitného výboru NR SR. Vo voľbách v roku 2006 bol opätovne zvolený za poslanca za stranu Smer-SD a stal sa podpredsedom NR SR.

V roku 2010 sa opäť stal poslancom za stranu Smer-SD. Od roku 2014 pôsobil vo funkcii podpredsedu NR SR. Ako poslanec pôsobil aj po voľbách v roku 2016. V minulosti bol členom Ústavnoprávneho výboru NR SR a stálej delegácie NR SR v Medziparlamentnej únii, v roku 2016 bol členom Mandátového a imunitného výboru NR SR, členom Výboru NR SR pre kultúru a médiá a členom Stálej delegácie NR SR v Medziparlamentnej únii. Číž bol tiež podpredsedom klubu Smer-SD. Od roku 2019 zastupoval Slovensko v Európskom parlamente v súčasnom volebnom období.

Počas svojej politickej kariéry absolvoval odborné stáže v Nemecku, Švajčiarsku, Spojenom kráľovstve a Írsku. Prednášal na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a Academii Istropolitane v Bratislave.

Reakcie politikov

Pamiatku zosnulého europoslanca Miroslava Číža si na sociálnej sieti pripomenuli viacerí politici. Vyzdvihli jeho prácu, konštruktívnu diskusiu a vyjadrili sústrasť rodine a pozostalým.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) so zármutkom prijal správu o úmrtí bývalého dlhoročného poslanca parlamentu Miroslava Číža. Informovala o tom NR SR na sociálnej sieti. Pripomenula, že Číž vykonával poslanecký mandát v slovenskom parlamente od roku 2002 až do roku 2019 a zastával aj funkciu podpredsedu snemovne. Od roku 2019 zastupoval Slovenskú republiku ako poslanec v Európskom parlamente. „Česť jeho pamiatke!“ dodala NR SR.

Číža si na sociálnej sieti pripomenuli aj jeho kolegovia zo strany Smer-SD, pri vzniku ktorej stál. „Intelektuálny dubisko. Kto ho poznal, vie, o čom hovorím. Súčasne nádherný nepraktický bonviván milujúci život. Jeho intelekt, vedomosti, kultúra jazyka, to všetko nám dnes v tomto vlčom slovenskom svete bude mimoriadne chýbať,“ uviedol predseda strany Robert Fico.

„Odpočívaj v pokoji,“ napísal exminister a poslanec za Smer-SD Ján Richter. „Navždy nás opustil kolega a kamarát,“ doplnil a pripomenul jeho politickú kariéru. Čížovu prácu vyzdvihol aj podpredseda strany Richard Takáč.

„Slovenskú politiku opustil môj priateľ, človek oddaný sociálno-demokratickým hodnotám, ktorý vždy zastupoval národnoštátny záujem na pôde Európskeho parlamentu. Česť jeho pamiatke,“ uviedol nezaradený poslanec a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini.

„Bol si takým Lacom Borbélym slovenského parlamentu. Často s komplikovanými vetnými konštrukciami a nie úplne pochopený. Vo väčšine tém názorovo úplne opačne ako ja. Dala sa ale s tebou viesť kvalitná a hlboká diskusia. Odpočívaj v pokoji, Miro,“ uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

(tasr)


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok