Austrália navrhuje zákon zakazujúci používanie sociálnych médií deťmi do 16 rokov

Cieľom je ochrániť mladých ľudí a uistiť rodičov, že vláda kladie dôraz na zodpovednosť technologických spoločností za ochranu detí.

Sociálne siete, ilustračný obrázok. Foto: Andreas Prott/Alamy/Alamy/Profimedia Sociálne siete, ilustračný obrázok. Foto: Andreas Prott/Alamy/Alamy/Profimedia

Ministerka komunikácií, Michelle Rowlandová, predstavila vo štvrtok v parlamente novelu zákona o online bezpečnosti, ktorú vláda označila za „špičkovú reformu sociálnych médií“.

Legislatíva stanovuje 16 rokov ako minimálny vek pre prístup k sociálnym médiám a zahŕňa sankcie až do výšky 50 miliónov austrálskych dolárov (32,5 milióna USD) pre spoločnosti, ktoré nebudú dostatočne kontrolovať vek svojich používateľov. Očakáva sa, že sa bude týkať platforiem ako TikTok, X, Instagram a Snapchat.

Tento krok je reakciou na čoraz väčší tlak zo strany rodičov a aktivistov, ktorí sa obávajú o bezpečnosť detí na internete, najmä v súvislosti s prípadmi samovrážd spôsobených šikanovaním na sociálnych sieťach. Rovnako ako mnohí kritici, ktorí tvrdia, že zákon môže obmedziť prístup tínedžerov k podporným sieťam, sa však obidve strany zhodujú, že je potrebné chrániť deti pred rizikami online sveta.

Ak bude zákon schválený, účinnosť by mal nadobudnúť o rok. Vláda tiež poverila britské konzorcium Age Check Certification Scheme testovaním technológie na overovanie veku, ktorá by mohla zjednodušiť kontrolu prístupu na tieto platformy.

(lup)


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok