Parlamentný výbor pre ľudské práva neprijal uznesenie vo veci zabitia recidivistu policajtom

Uznesením mali členovia výboru okrem iného vyzvať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) na predloženie návrhu systémových opatrení na zlepšenie prevencie a eliminácie policajnej brutality.

Obvinený policajt na Mestskom súde v Košiciach Na snímke obvinený policajt z Košíc zo zabitia zaistenej osoby na Mestskom súde v Košiciach. Foto: František Iván/TASR

Prijatím uznesenia mali členovia parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny vyjadriť aj znepokojenie nad systémovými nedostatkami, ktoré prispievajú k častému výskytu prípadov policajnej brutality.

Opoziční predstavitelia na pondelkovom zasadnutí opätovne hovorili o systémových chybách v súvislosti s incidentom v Košiciach, kedy po zásahu policajta zomrel 48-ročný muž. Poslankyňa a predsedníčka výboru Lucia Plaváková (PS) upozornila aj na ďalšie prípady policajnej brutality. Opozícia sa pýtala na opatrenia, s ktorými chce v tejto súvislosti prísť rezort vnútra. Dožadovali sa aj harmonogramu pri zavádzaní telových kamier.

Štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská odmietla, že by v danom prípade išlo o systémové zlyhanie. Zároveň informovala o opatreniach, ku ktorým ministerstvo vnútra pristúpilo.

Avizovala aj zámery úpravy realizácie psychotestov policajtov či navýšenia počtu psychológov. Hovorila tiež o dopĺňaní a inštalovaní kamier aj o zavádzaní telových kamier.

(tasr)


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok