|   2023-06-02 17:46:32

Absolventky stredných a vysokých škôl budú mať nárok na materskú dávku

Novelu zákona predložila do NR SR trojica poslancov z klubu SaS Vladímíra Marcinková, Vladimír Ledecký a Tomáš Lehotský. „Cieľom návrhu je rozšírenie okruhu poisteniek, ktoré majú nárok na materské s dôrazom na tehotné ženy a matky krátko po ukončení štúdia. Tento krok môže slúžiť ako motivácia najmä mladých žien k materstvu po úspešnom skončení strednej alebo vysokej školy," tvrdia liberáli.

Týmto opatrením sa podľa nich zlepšia možnosti žien na skĺbenie rodičovstva a pracovného života, obzvlášť pre skupinu vysokoškolsky vzdelaných žien, ktoré vzhľadom na nemožnosť poberať materskú dávku po ukončení štúdia nemajú vytvorené priaznivé podmienky na materstvo.

Poistenka, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má v súčasnosti nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(sita)