Nové Mesto nad Váhom - Zdobenie májky a stavanie mája si mohli Novomešťania pozrieť počas slnečného piatkového popoludnia 29.mája 2022 na Námestí slobody.
„Som rád, že sme sa vrátili k tradíciám, ktoré máme aj v Novom Meste nad Váhom, ale aj v iných mestách a obciach. Stavanie májky ako výraz príchodu jari, ako výraz toho, že prichádza máj o ktorom sa hovorí, že je lásky čas. Takže som veľmi rád, že aj počasie nám dnes praje, že sa tu môže stretnúť pomerne veľa ľudí v družnosti a osláviť príchod mája ktorý dúfam, že bude dobrý,“ povedal po vztýčení májky Jozef Trstenský, primátor Nového Mesta nad Váhom.
Na stavanie mája si predstavitelia mesta pozvali aj poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku, ktorý pomáhal pri stavaní mája.
„Prvý máj, tak ako som spomínal v príhovore nie je len symbolom príchodu jari, ale na 1.mája sa v minulosti stalo veľa významných spoločenských udalostí, ktoré zasiahli do života ľudí na celom svete. Či už to bol rok 1899, keď prvýkrát štrajkovali chicagské krajčírky za stanovenie osemhodinového pracovného času, následne Druhá internacionála schválila 1.máj ako deň Sviatku práce,“ vymenoval kľúčové májové udalosti primátor Jozef Trstenský
Primátor ďalej spomenul 1. máj 1953, kedy bolo prvé vysielanie Československej televízie, ktoré dostalo do domácností jednotlivé udalosti, ktoré sa stali vo vtedajšom Československu. 1.máj sa spojil aj s rokom 2004, kedy Slovensko vstúpilo do Európskej únie a stalo sa súčasťou európskych národov.
„Ale hlavne je to o tom, aby sa ľudia mohli stretávať, aby ste mohli prísť a aby sa mohli tešiť a aby mohli rodičia svojim deťom pripomínať čo to vlastne pojem „1.máj“ znamená,“ dokončil rozprávanie primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský.
Po dvoch rokoch komorného prostredia sa Námestím slobody opäť ozýval aj spev a smiech. Stavanie mája všetkým spríjemnila hudobná skupina Borovienka a detský folklórny súbor Čakanka.