NOVÉ MESTO NAD VÁHOM - Na deň presne, po štyristo rokoch, sa na autentické miesto vrátila Uhorská kráľovská koruna v podobe verne prepracovanej repliky.
My Richtár a prísažní Nového Mesta nad Váhom dávame na známosť všetkým obyvateľom nášho privilegovaného mestečka, že v tento deň, 6. júla, roku pána 1622, prekročilo chotárne hranice nášho mestečka to najcennejšie, čo naša vlasť má, svätoštefanská kráľovská koruna…
Novomešťania si tak pripomenuli okrúhlych 400 rokov, kedy prišli kráľovská koruna a ostatné korunovačné klenoty uhorského kráľovstva do Nového Mesta nad Váhom. „Pri svojej ceste z Košíc presne 6. 7. 1622 prišli na hranicu Nového Mesta a v tejto budove „Nádašdyovec“ prenocovali zo šiesteho na siedmeho júla,“ pripomenul historické udalosti František Mašlonka, zástupca primátora mesta.
„Kúria sa volala a voláme ju doteraz „Nádašdyovec“, to nám prezrádza, že ju vlastnili Nádašdyovci a vlastníčkou bola aj známa Alžbeta Báthoryová,“ upresnil dôležitosť budovy historik Jozef Karlík.
O programy na Námestí slobody pre všetky vekové kategórie sa postarali šermiari zo Stredovekého Spolku Rytierov Vir Fortis. „Keďže mladí bojovníci Nového Mesta trénujú a bojujú udatne, my im chceme ukázať kus majstrovského kumštu, šermu s dlhými mečmi, aby si oddýchli a potom oni môžu pokračovať vo svojich veselých bojoch,“ prezradil organizačné plány aktivít Miroslav Klembara, vedúci skupiny Spolok Rytierov Vir Fortis.
Repliku kráľovskej koruny na spomienkovú slávnostnú udalosť zapožičala Klenotnícka dielňa MIKUŠ DIAMONDS z Trenčína. Po prenocovaní v Novom Meste nad Váhom sa tento jedinečný klenot vrátil naspäť jeho tvorcovi.
Prečítajte si historické fakty k tejto udalosti / Zdroj: Zuzana Ludiková
kurátorka zbierok starého umenia, Slovenská národná galéria
Pred 400 rokmi časť uhorských stavov rozhodla o trvalom umiestnení korunovačných insígnií uhorských kráľov v Zvolenskom hrade. V rozpore s pôvodnými plánmi umiestniť korunu a korunovačné klenoty natrvalo vo Zvolene ich po 28. apríli 1621, v dôsledku politických vyjednávaní, odviezli v obavách pred útokom oddielu kozákov najatých z cisárskeho žoldu. Korunu a klenoty zo Zvolena sprevádzal Gabriel Bethlen, ako o tom aj napísal svojej manželke. Pravdepodobne cez Lučenec previezli klenoty do Košíc, kde ich umiestnili v dome Spišskej komory. Z Košíc previezli korunu a klenoty na Hrad Ecsed cez Tokaj, z Ecsedu opäť cez Tokaj do Košíc, kde ich odovzdali povereníkom Ferdinanda II., ktorí ich skontrolovali a trasou cez Prešov, Sabinov, Hrhov, Levoču, Lučivnú, Ružomberok, Žilinu, Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Trnavu a Prešporok odviezli do Šopronu na korunováciu Eleonóry Anny Gonzaga a následne do Prešporka, kde ich umiestnili 9. augusta 1622 opäť v Korunnej veži Prešporského hradu. V Novom Meste nad Váhom koruna a korunovačné klenoty prenocovali zo stredy 6. júla 1622 na štvrtok, dokonalé strážené v priestoroch Nádašdyovskej kúrie. Tá stojí na novomestskom Námestí slobody ako najhodnotnejšia a najzaujímavejšia renesančná stavba, tzv. Nádašdyovec, dodnes.