Aktualizované: Vlády SR a ČR budú pokračovať v humanitárnej, ekonomickej, politickej a vojenskej pomoci Ukrajine. Zhodli sa na tom dnes v Trenčíne

TRENČÍN - V krajskom meste sa dnes koná v poradí ôsme spoločné zasadnutie vlád Slovenskej a Českej republiky.

SpoloËnÈ rokovanie vl·d SR a »R v TrenËÌne Zľava: Petr Fiala a Eduard Heger. Foto: Radovan Stoklasa/TASR

18:30 – Vlády SR a ČR sa zhodli aj na potrebe pokračovania humanitárnej, ekonomickej, politickej a v neposlednom rade vojenskej pomoci Ukrajine. Informovala o tom TASR. Dôležitým faktorom je aj pokračovanie v cielenom tlaku na Ruskú federáciu v podobe dôkladného dodržiavania sankcií zo strany EÚ a jej partnerov, bránenia ich obchádzania a vytvárania mechanizmov na vyvodzovanie zodpovednosti za zločiny spojené s touto agresiou. 

Odchod Eduarda Hegera z vládnych rokovaní v Trenčíne. Zdroj: Trenčiansky Štandard

17:47 – Vlády Slovenskej republiky a Českej republiky budú pokračovať v ďalšej spolupráci v obrane a posilňovať ju. Ako informovala TASR, zhodli sa na tom Eduard Heger a Petr Fiala na dnešnom rokovaní v Trenčíne. 

„Chceme do budúcnosti pracovať na tom, aby naše armády mohli využívať lietadlá českej výroby, na ktorých sa výrazne podieľajú slovenské firmy. Máme záujem o zapojenie slovenského obranného priemyslu do projektov, ktoré majú potenciál na ďalších trhoch,“ uviedol Fiala.

Vládne kabinety podľa jeho slov diskutovali o ponuke zapojenia českých cvičných lietadiel L-39 pre Ozbrojené sily SR. Podľa českého premiéra pôjde o strategický projekt. Ponuku však zatiaľ bližšie nešpecifikoval.

„Práve v súčasnej situácii vojenskej agresie Ruska na Ukrajine je dôležitá aj naša obranná spolupráca. Toto je oblasť, kde máme veľmi silné väzby,“ vyhlásil Heger. Vyzdvihol, že ČR chráni slovenské nebo aj koordináciu pri spoločných nákupoch materiálu.

Slovensko podľa Hegera poskytne pomoc ČR pri príprave obrannej dohody so Spojenými štátmi americkými. Dočasne poverený predseda slovenskej vlády tiež priblížil, že SR a ČR budú mať spoločný výcvik vojakov a servis na vrtuľníkoch VIPER, Česku bude SR podľa neho pomáhať pri nákupe techniky. 

16:45 – Ministri zahraničných vecí oboch republík, Rastislav Káčer a Jan Lipavský, si na Mierovom námestí v Trenčíne pozreli výstavu s názvom Česko/Slovenské okamihy. Tú pri príležitosti 30. výročia rozpadu Československa a vzniku dvoch nových zvrchovaných republík pripravila Česká tlačová kancelária.

Dôležité aj menej známe momenty zo spoločnej histórie Čechov a Slovákov zachytáva výnimočný súbor 130 snímok, ktoré dopĺňajú komentáre k obdobiu ich vzniku. Výstava bude na námestí nainštalovaná do 23. apríla 2023.

13:00 – Mierové námestie opäť sprístupnili. O 16:00 tu zástupcovia vlád slávnostne otvoria výstavu Česko/Slovenské okamihy v Trenčíne.

Privítanie premiérov SR a ČR na Mierovom námestí. Zdroj: Trenčiansky Štandard

12:00 – Na Mierovom námestí v Trenčíne sa stretli dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger a predseda vlády ČR Petr Fiala. Ich kroky spolu s niektorými ministrami smerovali do hotela Elizabeth, kde naplánovali spoločné rokovania. „Myslím si, že je unikátne a celý svet sa pozerá, až by som povedal nerozumie, ako je možné, že dve krajiny, ktoré sa rozdelili, sa v takej vrúcnosti a priateľstve stretávajú a spolupracujú,“ podotkol Heger. Toto je podľa neho príklad, ktorý obe krajiny nastavili celému svetu. 

Richard Rybníček precháza námestím spolu s podpredsedníčkou vlády Veronikou Remišovou. Zdroj: Trenčiansky Štandard

Pôvodný článok:

Z dôvodu slávnostného uvítacieho ceremoniálu, ktorý naplánovali o 12:00 na Mierovom námestí, sú jeho priestory od 9:30 uzavreté.

„Peší prejdú po chodníkoch, ktoré budú od ostatného priestoru oddelené zábranami. Cyklistom odporúčame na prejazd centrom využiť Palackého ulicu,” informovala radnica.

Sprístupnená dnes nebude ani Mestská veža. Služby Kultúrno-informačného centra, ktoré sa pre rekonštrukciu dočasne nachádza v kancelárii pred vstupom do veže, však môžete využiť, a to v čase otváracích hodín, teda od 8:00 do 15:30.

Témami spoločného rokovania premiérov a vybraných ministrov oboch vlád budú vojna na Ukrajine, cezhraničná spolupráca, obranná spolupráca, podpora konkurencieschopnosti našich ekonomík, energetika a budúcnosť regionálnej spolupráce. Súčasne sa budú konať aj rezotné rokovania, obaja premiéri tiež podpíšu spoločné prehlásenie k 30. výročiu samostatnej Sloveskej a Českej republiky.

https://trencin.standard.sk/5341/jaroslav-baska-sa-stretol-s-madarskym-velvyslancom-riesili-potencial-regionu/

Okrem predsedu vlády SR Eduarda Hegera slovenskú stranu zastupujú Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer, minister spravodlivosti Viliam Karas, minister obrany Jaroslav Naď, minister školstva, vedy, výskumu a športu Ján Horecký a minister hospodárstva Karel Hirman.

Za českú stranu sa na spoločných rokovaniach zúčastnia predseda vlády Petr Fiala, podpredseda vlády pre digitalizáciu a minister pre miestny rozvoj Ivan Bartoš, minister zahraničných vecí Jan Lipavský, minister školstva, mládeže a telovýchovy Vladimír Balaš, ministerka obrany Jana Černochová, minister spravodlivosti Pavel Blažek a námestník ministra priemyslu a obchodu Petr Třešňák.

Tradícia spoločných vládnych rokovaní sa začala ešte v roku 2012. Vtedajšie stretnutie oboch kabinetov v Uherskom Hradišti a Trenčíne bolo vyjadrením nadštandardných vzťahov oboch zemí. Doposiaľ sa konalo 7 spoločných zasadnutí, naposledy v roku 2019 v českých Valticiach.

Článok budeme aktualizovať.