PREŠOV – Kliešťová sezóna naďalej pretrváva. Združujú sa na steblách vysokých tráv, v húštinách, lesoch a krovinách. Odborníci radia pred pobytom vonku použiť repelenty a po ňom dôkladnú prehliadku najmä rizikových častí tela.
Ak kliešťa predsa len nájdete a máte obavy, po správnom vytiahnutí ho môžete dať laboratórne vyšetriť na prítomnosť ochorení, ktoré môže prenášať.
V minulom roku odborníci zaznamenali na Slovensku najvyšší výskyt kliešťovej encefalitídy za uplynulých 60 rokov. V súčasnosti sú najrozšírenejšie ohniská kliešťovej encefalitídy okresy Banská Bystrica, Poltár, Lučenec a Detva, ale aj okolie Považskej Bystrice, Púchova a Bytče. Za ohniská kliešťovej encefalitídy v Prešovskom kraji sú podľa hygienikov v súčasnosti mestá a obce Humenné, Hudcovce, Brekov, Spišský Štvrtok, Giraltovce, Lúčka, Soboš, Okrúhle, Fijaš, Stropkov a Bžany.
„V Prešovskom kraji v čase od mája do júna 2023 bolo hlásených a potvrdených klinicky a laboratórne 14 ochorení na lymskú boreliózu, pričom najvyšší výskyt bol v okrese Bardejov a 8 ochorení na kliešťovú encefalitídu – najviac v okrese Prešov a Stropkov,“ informoval regionálny hygienik a generálny tajomník služobného úradu z Úradu verejného zdravotníctva v Prešove Jozef Varga. Práve lymská borelióza (bakteriálna infekcia) a kliešťová encefalitída (vírusová infekcia) sú najčastejšími ochoreniami, ktoré kliešte môžu prenášať. Okrem nich môžu byť nositeľmi bakteriálnych infekcií anaplazmózy a ehrlichiózy. Infekcia prechádza na kliešťa počas kŕmenia na infikovanom zvierati. Môžu to byť hlodavce, vtáky, alebo ďalšie zvieratá, ktoré sú nosičmi týchto patogénov.
Kliešťa nepotierajte olejmi, vyťahujte pinzetou
Ak je kliešť odstránený včas a správne, riziko infekcie sa značne zníži. Je dôležité dbať na prevenciu a tiež vyhľadanie lekárskej pomoci, ak sa objavia príznaky infekcie po kontakte s kliešťom. Najčastejšie sú to horúčky, vyrážka v tvare terča, únava, slabosť, bolesť kĺbov, nevoľnosť či bolesť hlavy. Ako teda drobného parazita správne odstrániť? „Kliešťa odstránime priamym jemným ťahom alebo kývavým spôsobom do strán, pomocou pinzety. Kliešť sa nemá potierať olejom, lebo vtedy sa dusí a zo slín do rany vyvrhne infikovaný obsah. Po vytiahnutí miesto poranenia dezinfikujte alkoholovým dezinfekčným prostriedkom,“ informuje hygienik.
Odstráneného kliešťa vyšetria v laboratóriách
Laboratórne vyšetrenie kliešťa na prítomnosť infekcie Borrelia burgdorferi je dôležité pri určovaní potenciálneho rizika prenosu boreliózy na hostiteľa. Ak je kliešť pozitívny na prítomnosť baktérie, môže to naznačovať, že kliešť je infikovaný a existuje riziko prenosu infekcie na človeka alebo iné zvieratá.
„Vyšetrenie pozitivity u kliešťov na kliešťovú encefalitídu je možné v súkromných laboratóriách v rámci Prešovského kraja, ale závisí od pacienta, aby po konzultácii so súkromnými laboratóriami požiadal o cenovú ponuku vyšetrenia pozitivity kliešťov,“ dodal J. Varga z RÚVZ. Laboratórne testovanie kliešťa je zvyčajne vykonávané v odborných laboratóriách, je spoplatnené a vyžaduje primerané vybavenie a odbornosť.
Rady a odporúčania hygienikov