SNINA – V najvýchodnejšom slovenskom národnom parku Poloniny uplynulý víkend objavili zoológovia nový vzácny druh vážky. Je v poradí 46-tym druhom vážok evidovaných na tomto území.
K zoznamu druhov vážok v Poloninách tak pribudla aj vážka ligotavka Somatochlora meridionalis. „Ide o stredne veľkú vážku z čeľade Corduliidae, typicky kovovo zelenej farby, podobnej ligotavke zelenej (Somatochlora metallica), od ktorej sa odlišuje prítomnosťou malej žltej škvrny na boku hrudi o veľkosti cca 1 mm,” prezradil zoológ Jozef Štofík, ktorý ju objavil v okolí obce Stakčín.
Tzv. Balkánsky smaragd nemá rád slnečné stanovištia
Tieto vážky sa vyskytujú väčšinou v juhovýchodnej Európe – od Francúzska cez Českú republiku až po Turecko. Nachádzajú sa pri úzkych, plytkých a zatienených potokoch. Samci lietajú nad potokom alebo v blízkosti brehov, vyhýbajú sa slnečným miestam. Aktívni sú často aj za horšieho počasia. Samice sa pri kladení vznášajú na mieste a klepaním o vodnú hladinu alebo korene drevín odkladajú vajíčka.
Tento tzv. Balkánsky smaragd „pristihol“ J. Štofík práve v čase posledného zvliekania – kedy sa larva mení na imágo-dospelý hmyz. Svoj „starý odev“ zanechala ukrytý pod listom a čakala, kým jej ešte vlhké krídla vyschnú a stvrdnú. „Ďakujeme za konzultáciu a overenie údaju Dušanovi Šachovi – zoológovi CHKO Biele Karpaty, odborníkovi a veľkému milovníkovi vážok,” uviedli zoológovia z národného parku Poloniny.
Okrem vážok tu žije aj Zubor hôrny
Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom s pôvodnými rozľahlými bukovými a jedľovo-bukovými lesmi a pralesmi Stužica, Rožok a Havešová zapísanými od roku 2007 v Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Územie charakterizuje výskyt veľkých šeliem – medveďa hnedého, vlka dravého, rysa ostrovida a mačky divej a žije tu aj zubor hôrny, ktorý sa vo voľnej prírode na Slovensku vyskytuje iba v NP Poloniny.