Horeli autá, útočilo sa na policajtov a strieľalo sa. V Štokholme vypukli násilné potýčky medzi Eritrejcami
Na mieste, kde sa eritrejský kultúrny festival odohrával, sa zhromaždilo približne tisíc demonštrantov, ktorí hádzali kamene na policajtov a boli vyzbrojení palicami. Festival organizovali prívrženci súčasnej eritrejskej vlády, pričom naň vtrhli jej odporcovia. Zábery z miesta činu ukazujú chaotickú situáciu aj niekoľko zapálených vozidiel. Polícia zadržala asi 180 ľudí.
Štokholmské úrady uviedli, že zranenia utrpelo 52 ľudí vrátane troch policajtov, pričom stav 15 osôb si vyžiadal hospitalizáciu. Dodali tiež, že začali vyšetrovanie vo veci násilných demonštrácií a sabotáže záchranných zložiek.
Agentúra DPA pripomína, že eritrejský kultúrny festival v Štokholme, v rámci ktorého sa konajú semináre, diskusie, spevácke súťaže a trh, je už dlhší čas terčom kritiky. Údajne je totiž napojený na eritrejský režim tamojšieho prezidenta Isaiasa Afwerkiho, ktorý je považovaný za autoritársky.
Podobný protest vypukol pred niekoľkými týždňami aj na eritrejskom kultúrnom festivale v Nemecku. Demonštranti sa dostali do násilných potýčok s políciou, pri ktorých utrpelo zranenia 26 policajtov.
(tasr, mm)