PREŠOV – Vytekajúca Soľanka v Prešove naďalej ohrozuje okolie. Mesto Prešov a jeho primátor František Oľha zvolal k tejto téme rokovanie ešte v marci 2023.
Zo stretnutia vzišla požiadavka o podrobný geologický prieskum lokality a tiež požiadavka návrhu na riešenie likvidácie starého vrtu, z ktorého slaný prameň vyteká. Nič z toho sa zatiaľ nekoná.
Vrt v dobývacom priestore Prešov I – Solivary je v súčasnosti v zlom stave. Dôvodom je poškodenie tesnosti sond vplyvom skorodovania uzáverov, čo spôsobuje vytekanie soľanky do voľného priestoru. Mesto Prešov tak ohrozuje soľanka z podzemia, ktorá sa postupne tlačí na povrch. Aj v malom množstve páli všetky rastliny a ničí pôdu.
Dobývací priestor Soľanka nemá nik v správe
Prešovské solivary, kde sa stáročia ťažila a spracovávala soľ, ukončili činnosť v roku 2009. Po trvalom zastavení prevádzky mala organizácia Solivary a.s. Prešov povinnosť zabezpečiť povolenie a vykonanie likvidácie, keď mala znalosť o tom, že na jej majetok bude vyhlásený konkurz. Do vyhlásenia konkurzu si však táto organizácia túto svoju povinnosť nesplnila. Obvodný banský úrad Košice neskôr vyhlásil výberové konanie na organizáciu, ktorá by tento dobývací priestor (DP) prevzala do svojej správy. Do konania sa nik neprihlásil a do dnešného dňa (8. augusta) nik neprejavil záujem o určenie tohto priestoru.
„Právne teda priestor nie je určený nijakej organizácii – nemá žiadneho držiteľa. Neexistuje organizácia, ktorá by mala určený hmotno-právny pomer k predtým ťaženému výhradnému ložisku kamennej soli a bola povinná zabezpečovať povinnosti z platných banských predpisov. Úrad v tomto prípade nemá voči komu uplatniť svoje zákonné právomoci,” uviedol predseda Obvodného banského úradu v Košiciach Juraj Mihálik, ktorý sa vytekajúcej Soľanke dlhodobo venuje.
V marci požiadali o prieskum a odstránenie vrtu. Zatiaľ sa neuskutočnili.
Posledné rokovanie ohľadom tejto problematiky zvolal primátor mesta Fratišek Oľha v marci 2023. To prinieslo informáciu o postupe, akým by sa mal vrt odstrániť a zabrániť tak ekologickej katastrofe. Zo záverečnej správy vyplýva, že mesto požiadalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) o urýchlené zadanie geologickej úlohy pre Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Spočívať má vo vypracovaní podrobného geologického prieskumu v dobývacom priestore Prešov I – Solivary.
„Po vypracovaní záverečnej správy k tomuto prieskumu bude taktiež potrebné pripraviť postup likvidačných prác vrtov a tzv. sanačnú ťažbu, čo si vyžaduje zabezpečenie dostatočného množstva finančných prostriedkov od príslušných orgánov verejnej správy,” informoval primátor Oľha, ktorý dodal, že po zmene ministra životného prostredia mesto Prešov opätovne 24. mája 2023 oslovilo nového ministra Milana Chrenka s rovnakou požiadavkou. Na našu otázku, či MŽP v súčasnosti tento geologický prieskum vykonáva, sme v čase našej uzávierky od MŽP nedostali odpoveď.
Stále nie je jasné, kto vyčlení peniaze na likvidáciu vrtu
Zabezpečenie likvidácie vrtov je kompetenciou Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky ako likvidácia starých banských diel podľa § 35 banského zákona. Prostriedky by mohlo na tento účel vyčleniť aj Ministerstvo životného prostredia cez Environmentálny fond ako podporu pri odstraňovaní následkov havárie, ktorá poškodzuje životné prostredie. MŽP však tvrdí, že „Vytekajúcu soľanku z banských vrtov nemožno klasifikovať podľa zákona o environmentálnych záťažiach. Na základe toho mali pripraviť pracovníci Obvodného banského úradu Košice návrh riešení likvidácie banských diel,” informoval hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.
Obvodný banský úrad v Košiciach však o tomto postupe vedomosť nemá. „Upozorňovali sme, že plán likvidácie vrtov bez reálneho finančného krytia sa nedá realizovať,” uviedol Mihálik s tým, že od rokovania v marci 2023 úrad nemá vedomosť, že sa v tejto veci aj niečo reálne uskutočnilo. Kto a kedy vyčlení peniaze na zabránenie ekologickej katastrofy v Prešove je teda stále neznáme.