|   2023-08-11 16:05:54

Za smrť šerpu cestou na K2 vinia horolezcov. Malo ich tam byť viac ako 70, ktorí iba prešli okolo

Agentúra DPA uvádza, že nosič Hassan spadol približne o 02:30 ráno a zomrel v rozmedzí od 08:00 až 12:00 dopoludnia. V tom čase okolo neho malo prejsť viac ako sedemdesiat horolezcov, ktorí umierajúceho údajne nezachránili, aj keď preto mohli niečo urobiť, informuje agentúra DPA.

Pakistanec Muhammad sa zranil pri páde počas upevňovania fixných lán na nebezpečnom úseku Bottleneck (Hrdlo) vo výške 8300 metrov.

K prípadu sa na svojom blogu podrobne vyjadrila aj horolezkyňa Kristin Harilová, ktorá bola celej situácie účastná. Harilová totiž taktiež čelí kritike z neposkytnutia pomoci dnes už zosnulému nosičovi. "Pre všetky dezinformácie a nenávisť, ktoré sa šíria, cítim, že musím vydať toto prehlásenie o tom, čo sa stalo hore na K2 27.júla 2023,“ uviedla vo svojom blogu, v ktorom ďalej tvrdí, že pre pakistanského nosiča urobili v danej chvíli to najviac, čo mohli.

„V základnom tábore sme sa dozvedeli, že si ľudia mysleli, že mu nikto nepomohol, ale my áno. Urobili sme, čo bolo v našich silách. Je to naozaj tragické, čo sa stalo, a ja s rodinou veľmi súcitím. Dúfam, že sa z tejto tragédie môžeme poučiť,“ dodala tiež a zdieľala zbierku účastníka výpravy Wilhelma Steindla na pomoc rodine zosnulého Muhammada Hassana.

Okolnosti tejto tragédie vyšetrujú aj pakistanské úrady, ktoré vypočúvajú svedkov, aby zistili, čo presne sa na svahoch K2 v osudný júlový deň stalo.

"Je poľutovaniahodné, že sa nikto nezastavil, aby umierajúcemu pomohol," vyjadril sa šéf pakistanského alpinistického klubu Abú Zafar Sádik.

Účastník výpravy rakúskeho alpinistu Wilhelm Steindl, ktorý natočil dronové zábery verí, že ak by išlo o platiaceho zákazníka zo Západu, záchranná akcia by sa určite uskutočnila. Podobný názor zdieľa aj Evelyne Binsacková, horolezkyňa zo Švajčiarska, ktorá sa k tejto téme vyjadrila na stránkach servera SwissInfo. Podľa nej by sa smrti dalo zabrániť a za všetko môže "strata hodnôt" medzi ľuďmi, ktorí smerujú k zdolávaniu osemtisícoviek.

Výstup na druhý najvyšší štít na svete K2 nachádzajúci sa v Himalájach je považovaný za jeden z najnebezpečnejších. Doposiaľ sa podarilo vystúpiť na vrchol okolo 300 horolezcom. K2 sa nachádza na hranici medzi pakistanskou časťou Kašmíru a Čínou. Dosahuje výšku 8 611 m nad morom.

(let)