Župan Baška chce rozpútať zemetrasenie. Pobúrili ho výsledky kontroly v riadení EHMK 2026

TRENČÍN – Kontrola vykonaná v neziskovej organizácii Kreatívny Inštitút Trenčín (KIT, n. o.), ktorá má na starosti manažovanie Európskeho hlavného mesta kultúry 2026, bola plánovaná a dohodnutá s cieľom zabezpečiť transparentnosť a správne vedenie tejto výnimočnej iniciatívy. Výsledky však potešujúce nie sú.

TBEN0034 Župana Bašku pobúrili výsledky kontroly v riadení EHMK 2026. Foto: Tomáš Benedikovič

Je dôležité zdôrazniť, že kontrola neplynula z politických motivácií alebo anonymných podnetov. Začala sa v januári 2023 a závery, o ktorých na dnešnom zastupiteľstve TSK informoval hlavný kontrolór župy Pavol Zigo, nám dávajú jasný obraz o stave vecí. A teda, predpoklady, ktoré sme uvádzali začiatkom septembra v tomto článku, sa potvrdili.

KIT, n. o., pochybil hneď v niekoľkých prípadoch. Azda najzávažnejším je porušenie finančnej disciplíny vo výške viac ako 30-tisíc eur. Týka sa neoprávneného vyplácania faktúr. „Dostali sme ocenenie Transparentná župa, ale to nejde veľmi dokopy s týmto fungovaním organizácie. Do budúcna sa budeme snažiť byť tak, ako sme boli pri každom stretnutí, nápomocní a vysvetliť zástupcom KIT, n. o., že sme tu. Sú naša 50-percentná organizácia, môžu sa na nás obracať kedykoľvek. Avšak tu to trošku pokrivkáva. Z ich strany nebol nejaký záujem sa poradiť,” uviedol kontrolór Zigo.

Výsledky kontroly nepotešili ani župana Jaroslava Bašku. Ten za prioritné považuje riešenie finančných aj personálnych záležitostí. „TSK bude trvať na vrátení nevydokladovaných faktúr do rozpočtu župy. Dovtedy, kým nebudú vrátené tieto finančné prostriedky, pozastavíme platby a financovanie KIT, n. o., a bude zadržaná aj posledná tranža, ktorá mala ísť inštitútu tento rok, a to vo výške viac ako 130-tisíc eur,” ozrejmil Baška.

Podlžnosti zo strany KIT, n. o., chce mať TSK vysporiadané čo najskôr. Vo financovaní tohto jedinečného projektu, ktorý má do regiónu priniesť mnoho kultúrnych a kreatívnych možností, však chcú pokračovať aj naďalej. Ale iba v tom prípade, ak inštitút splní podmienky župy.

Inštitútu chýbajú profesionáli

Jedným z kľúčových problémov, ktorými sa KIT, n. o., musí zaoberať, je nedostatok personálnych kapacít. Podľa Bašku je dôležité, aby inštitút riadili správni ľudia, ktorí budú zastupovať rôzne druhy umenia. Okrem toho, aby sa zabránilo konfliktu záujmov, je nevyhnutné zvoliť transparentný proces výberu nového manažéra inštitútu. Po dobrovoľnom odchode niekdajšej riaditeľky Lucie Dubačovej bola na augustovom zasadnutí správnej rady schválená do pozície štatutára KIT, n. o., jeho umelecká riaditeľka Lenka Kuricová.

„Inštitút by mal mať ľudí, ktorí by zastupovali jednotlivé druhy umenia a umelcov tu v Trenčíne, respektíve v Trenčianskom kraji. Aby niekto zastupoval napríklad folklór, alternatívne umenie či divadlo. Umenia tu máme veľmi veľa. Treba to urobiť tak, aby KIT, n. o., začal poriadne fungovať,” doplnil Baška.

Problém s transparentnosťou

Problém s transparentnosťou v KIT, n. o., vyvoláva značnú neistotu aj ohľadom právneho zastupovania. Upozornil na to poslanec TSK Miloš Mičega. Inštitút totižto zastupuje firma bez výberového konania.

Podľa hlavného kontrolóra TSK ide pravdepodobne o konflikt záujmov. „Myslím si, že je to problém. Aj my platíme právne služby KIT, n. o., ktorá potom používa právne služby proti nám. Je to vec advokátskej komory. Podľa mňa je to neprípustné, čo sa týka zastupovania jednej a druhej strany v rovnakých prípadoch,” dodal hlavný kontrolór Zigo.

Otázka, ktorú by sme preto mali položiť, znie, ako môže takáto právna firma spravodlivo zastupovať mesto a zároveň nezávislú neziskovú organizáciu, keď jej príjem z oboch strán môže vytvoriť konflikt záujmov?

Téme sa budeme viac venovať v ďalšom článku.