LIPTOVSKÉ REVÚCE – Hoci teploty zimu ešte tuhú nepripomínajú, treba už v týchto dňoch myslieť na vtáčiky, ktoré u nás zostávajú zimovať. A aj na tie, ktoré k nám na zimu priletia ako hostia. Prírodovedec Miroslav Saniga hovorí, že operence si musia na kŕmidlá zvyknúť, lebo keď napadne sneh, tak ich už nemusia nájsť a môžu zahynúť.
Miroslav Saniga, ktorý vybudoval vo svojom rodnom dome v Liptovských Revúcich pri Ružomberku desiatky kŕmidiel, vysvetľuje, že ak im takto ľudia pomôžu, čaká ich nádherné divadlo.
„Teraz sú teploty ešte relatívne vysoké, ale keď sa bude pomaly ochladzovať, vtáčiky, ktoré neodleteli za teplom, sa už ohliadajú, kde budú môcť zimu prežiť. Rady ju prežijú aj v blízkosti ľudských obydlí, kde nájdu niečo do zobákov a do lačných žalúdkov. Preto by ich už teraz mali začať ľudia prikrmovať, aby si na kŕmidlá zvykli,“ hovorí Miroslav Saniga.
Podľa prírodovedca sú ideálnou potravou do kŕmidiel slnečnicové semiačka, občas aj vlašský či lieskový oriešok. Na druhej strane, domáca strava, solené jedlá i pekárenské výrobky sú nebezpečné. „Ja už prikrmujem a počas sezóny miniem viac ako tonu slnečníc. Za to nádherné divadlo mi to stojí. Vidím sýkorky, ďatľa, sojky, pinky či zelienky,“ dodal Saniga.
Prírodovedec na dvore rodičovského domu vytvoril oázu, ktorú volá Rozprávková vtáčia záhradka, alebo Vtáčí raj. Tá pozostáva zo 60 veľkých samorastových kŕmidiel, či 130 vtáčích búdok na spanie a hniezdenie. Rozprávková vtáčia záhradka poskytuje operencom počas celého roka doslova full servis, plnú penziu a ubytovanie v najluxusnejších búdkach. Pospolitosť operencov tam skonzumuje ročne okolo 1 000 kilogramov slnečnice.