Premiér pod papučou? Johnsonova snúbenica začala puč
Rýchly Cummingsonov pád fascinoval celú Britániu. Cummings totiž bol
niekoľko rokov jedným z najbližších Johnsonových spojencov, do veľkej miery mu vďačí za to, že sa stal premiérom. Ako šéf kampane za odchod z EÚ dokázal zvíťaziť v brexitovom referende, čo viedlo k rezignácii vtedajšieho predsedu vlády Davida Camerona. Potom, čo pokus previesť Britániu brexitovými vodami vzdala i Tereza Mayová, sa do čísla Downing Street 10 nasťahoval Johnson. Cummings sa stal jeho hlavným politickým
stratégom. Cieľom bolo doviesť Spojené kráľovstvo k predčasným voľbám a zvíťaziť v nich s presvedčivou väčšinou, aby stabilizoval vládu a pretlačil tvrdý brexit. To všetko sa mu podarilo. Niet sa čo čudovať, že sa Johnson naňho spoliehal.
Vo vláde si Cummings predsavzal dve úlohy. Reformu štátnej správy a plán,
ako urobiť z Británie technologickú veľmoc. Výsledkom bol celý rad prepustení (a na uvoľnené miesta Cummings dosadzoval svojich ľudí) a nespokojnosť ministrov, ktorí sa sťažovali, že sa im mocný poradca pletie do práce. Svojím štýlom si tak Cummings spravil veľa nepriateľov.
Napriek tomu ho Johnson vždy podržal. Najväčší škandál nastal v máji, keď
Cummings porušil pravidlá britského lockdownu a verejnosť i médiá prahli po jeho hlave. Aj tak ho Johnson nevyhodil. Zdalo sa, že je nedotknuteľný.
O to šokujúcejšie je, že jeho súčasný pád spôsobila maličkosť. Začalo sa to
Johnsonovým rozhodnutím vymenovať nového šéfa svojej kancelárie, ktorým sa mal stať jeho doterajší riaditeľ pre komunikáciu Lee Cain. Cain pracoval pre Johnsona posledné tri roky a zároveň je považovaný za Cummingsovho človeka, s ktorým sa pozná z brexitovej kampane. Proti povýšeniu Caina sa postavila Allegra Strattonová, bývalá novinárka, čerstvo vymenovaná do vedúcej funkcie vládnej tlačovej konferencie týkajúcej sa koronavírusových opatrení. Nepáčilo sa jej, že by Cain mal robiť jej nadriadeného. Spojencom sa jej stala Johnsonova snúbenica a matka jeho najmladšieho dieťaťa Symondsová. Ta vraj Cainovo inštalovanie do funkcie v podstate vetovala, a tak Cain oznámil, že sa rozhodol rezignovať i z pozície riaditeľa pre komunikáciu. Rozčúlený Cummings sa začal vyhrážať, že odíde tiež.
Obe strany na seba začali do médií púšťať špinu. Symondsová sa vraj
nemiestne pletie do vlády a je schopná svojmu partnerovi napísať až 25
esemesiek za hodinu s návrhmi týkajúcimi sa politickej agendy. Naopak, duo Cummings a Cain sa vraj správa nevhodne k ženám pracujúcim v politike. Údajne ich rôznymi spôsobmi urážajú, robia si z nich žarty a dávajú im najavo, že nie sú súčasťou „chlapského klubu“. Kto vypustil informáciu, že Cummings s Cainom prezývajú Symondsovú „Princess nut nuts“, ťažko povedať. Prezývka má podľa všetkého poukazovať na povýšenecké správanie Symondsovej (princess znamená princezná), na jej šialené zvyky a na to, že pripomína veveričku (nut v angličtine znamená orech, ale hovorovo sa tak označujú blázni).
Čo stojí za týmto nepriateľstvom, nevieme, pravdepodobne len obyčajná ľudská nevraživosť. Podľa denníka The Daily Telegraph sa spor medzi Symondsovou a Cainom začal tento rok v júni, keď uverejnila na svojom Instagrame fotky seba a Johnsona bez toho, aby požiadala Caina o súhlas.
Vojna v čísle 10 sa skončila v piatok, keď sa mal Johnson dozvedieť, že Cain
s Cummingsom cielene v médiách poškodzujú jeho priateľku. Povolal si ich k sebe a vyhodil ich. Obaja síce zostávajú oficiálne do konca roka zamestnancami kancelárie premiéra, aby mohli dotiahnuť rozrobené projekty, majú však nariadenú prácu z domu a do Downing Street už nesmú vkročiť.
Cummingsov odchod môže mať reálny vplyv na britskú politiku, preto
sa hovorí o de facto zmene vlády. Premiér Johnson sa v uplynulom roku
príliš nepredviedol. Obzvlášť boj proti pandémii dosť zbabral. Výsledkom bol jeden z najprísnejších lockdownov v Európe a zároveň jeden z najväčších počtov mŕtvych na koronavírus. Vláda taktiež neustále mení svoje rozhodnutia a nie je schopná držať sa jednej politiky. Výsledkom je chaos a nestabilita.
V Konzervatívnej strane sa celkom verejne špekulovalo o nutnosti
nahradiť Johnsona, pokiaľ má vláda prežiť.
Cummingsovo prepustenie je tak príležitosťou na vládny reštart. Najväčšie obavy majú brexitári. Cummings bol garantom tvrdého brexitu a jeho rezignácia môže signalizovať britskú kapituláciu v negociáciách s EÚ, najmä ak spoločne s ním odídu ďalší jeho spojenci. Špekuluje sa napríklad o lordovi Frostovi, momentálne hlavnom vyjednávačovi za Spojené kráľovstvo.
Zmena v okolí premiéra taktiež môže znamenať väčší dôraz na zelenú
politiku. Symondsová síce začala kariéru v tlačovom oddelení Konzervatívnej strany, kde to dotiahla až na šéfku oddelenia, no je tiež zapálená environmentalistka. Momentálne pracuje ako poradkyňa pre ekologickú organizáciu Oceana. Symondsová je najskôr jeden z dôvodov, prečo sa z Johnsona, ktorý sa predtým vysmieval veterným turbínam a solárnym panelom a podporoval rýchle autá, v posledných rokoch stal zapálený ekológ. Dôkazy o tom, že premiér je „pod papučou“, po úspešnej akcii Symondsovej proti Cummingsovi teraz len zosilnejú.
Cummings bol taktiež garantom toho, že konzervatívci nezabudnú
na potreby robotníckych voličov, ktorí ich prekvapivo volili vo veľkom počte v roku 2019 a dopriali im tak najväčšie víťazstvo od osemdesiatych rokov. Sociálny konzervativizmus a napríklad tvrdá antiimigračná politika tak môžu byť ohrozené. Teraz sa očakáva posun k liberalizmu a skôr medzinárodné zmýšľanie.
Nakoniec Cummingsov pád uvítali konzervatívni poslanci a ministri. Sľubujú si od toho, že sa vráti normálny spôsob komunikácie, keď sa kancelária premiéra bude zaujímať o ich názory. Pri Cummingsovi nebolo výnimkou, ak sa dozvedali o zmene vládnej politiky pár minút pred verejnosťou.
Všetci preto očakávajú veľké zmeny. Či sa skutočne dostavia, je len
na Johnsonovi. Prvýkrát je na to sám. Pokiaľ to nezvládne, nemusí
sa dočkať ďalších volieb. Vnútrostranícke puče sú konzervatívna špecialita.
Ondřej Šmigol
Autor je redaktor týždenníka Echo.