|   2023-11-15 13:30:41

Amerika stráca kontrolu. V OSN skončila podobne izolovaná ako Rusko, píše historik

"Je to Biden [americký prezident Joe, pozn.red.], ktorý sa nepoučil z chýb Ameriky a bezhlavo sa rúti do najnovšej vojny. Bezpodmienečnou podporou Izraela a neschopnosťou presadzovať aj práva Palestínčanov spôsobil, že Spojené štáty sa podieľali na všetkom, čo Izrael ďalej urobil. Washington spôsobuje krvácanie po celom svete," napísal historik.

Podľa jeho mienky USA na jednej strane prosili celý Západ, aby sa postavil proti Rusku pri okupácii Ukrajiny, ale nedokáže nijako reagovať na Izrael, ktorý okupuje palestínsku zem a blokuje dodávky potravín, vody a elektriny do Gazy.

Historik pripomenul, že na Valnom zhromaždení OSN sa k USA a Izraelu pripojilo len 12 krajín, ostatných 120 podporilo rezolúciu, požadujúcu humanitárne prímerie. Amerika podľa neho skončila len o niečo menej izolovaná ako Rusko, ktoré Valné zhromaždenie OSN v pomere hlasov 141:7 vyzvalo, aby sa stiahlo z Ukrajiny.

Wertheim ďalej píše o strate popularity Bidena medzi moslimskými Američanmi, ktorí sú kľúčoví pre obhájenie jeho víťazstva v budúcoročných prezidentských voľbách.

Postoj "s nami alebo proti nám" je podľa Wertheima "recept na rozdelenie sveta a stratu kontroly".

(new york times)