Zomrela bývalá ministerka školstva Martina Lubyová

lubyová Martina Lubyová. Foto: Pavel Neubauer/TASR

Vo veku 56 rokov zomrela v pondelok po dlhej a ťažkej chorobe akademička, vedkyňa a bývalá ministerka školstva Martina Lubyová. V mene rodiny o tom informovala jej bývalá hovorkyňa Andrea Pivarčiová.

Martina Lubyová vyštudovala biofyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, doktorát z práv získala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského a doktorát zo štatistiky na Fakulte hospodárskej ekonomiky Ekonomickej univerzity v Bratislave. Doktorát z ekonómie dosiahla na State University of New York a Centre for Graduate Education – Economics Institute v Prahe.

Lubyová bola členkou – akademičkou Európskej akadémie vied a umení. Počas svojej bohatej profesionálnej kariéry pracovala aj ako vedeckovýskumná pracovníčka Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Bratislava či právna poradkyňa Ministerstva financií SR. Desať rokov pracovala pre Medzinárodnú organizáciu práce. Od roku 2013 riadila Prognostický ústav Slovenskej akadémie vied.

Venovala sa pedagogickej aj publikačnej činnosti. Vyučovala štatistiku a sociálnu štatistiku na Fakulte hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave. Od roku 2017 bola členkou Predsedníctva SAV. Do roku 2020 stála na čele Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Bola dcérou známeho fyzika a bývalého dlhoročného predsedu SAV Štefana Lubyho.

(tasr, sita)


Ďalšie články