Tisíce českých lekárov podali výpovede z nadčasov, hrozí obmedzenie starostlivosti. Podľa Sekcie mladých lekárov Českej lekárskej komory podalo výpovede z nadčasov viac než 6100 z 13-tisíc zdravotníkov.

Lekári požadujú, aby bol dodržiavaný zákonník práce. V pondelok to uviedli zástupcovia Českej lekárskej komory (ČLK).

Českí lekári sa už niekoľko týždňov sporia s ministerstvom zdravotníctva o novele zákonníka práce. Tá okrem iného zdvojnásobila počet nadčasov, ktoré môžu legálne dobrovoľne odslúžiť zo 416 na 832. Ministerstvo na ich nespokojnosť reagovalo spočiatku len slovami, že ide o dobrovoľné nadčasy a kto nechce, slúžiť ich nemusí. Podľa ČLK je však prax v nemocniciach odlišná.

Po tlaku lekárov chce ministerstvo túto časť novely zmeniť, aby sa počet nadčasových hodín vrátil na pôvodnú hodnotu. Podľa zástupkyne Sekcie mladých lekárov ČLK Moniky Hilšerovej zmiznú zrušením paragrafu nadčasy len na papieri a oni chcú docieliť, aby neboli ani v skutočnosti. Za nutné považuje motivovať lekárov, ktorí získajú atestácie, aby zostali v nemocniciach, a tiež motivovať študentov, aby študovali medicínu.

Nezhody tiež stále pretrvávajú v oblasti odmeňovania. Aktuálne sa podľa Hilšerovej plat pre lekára v nemocnici pohybuje na úrovni okolo 200 – 300 korún (približne osem až 12 eur) za hodinu, čo v ČLK nepovažujú za adekvátne. Platy sa podľa jej slov zvyšujú vo všetkých okolitých krajinách vrátane Slovenska. Hromadný štrajk lekárov, ktorý by mal začať od 1. decembra tým, že začnú platiť ich výpovede z nadčasovej práce, tak hrozí naďalej.

„Táto akcia nie je protestom ani hrozbou, ale len dodržiavaním zákonníka práce a poukázaním na to, čo nám bolo opakovane zdôrazňované – že nadčasy sú dobrovoľné a kto nechce, nech ich neslúži,“ povedal viceprezident Českej lekárskej komory Jan Přáda.

Podľa Hilšerovej bude zabezpečená akútna zdravotná starostlivosť, ale obmedzí sa plánovaná lekárska starostlivosť, odložia sa stovky operácií a tisíce ambulantných návštev. Aktuálne rozpisy služieb na december sú však podľa nej také napäté, že ak jeden lekár ochorie, bude ohrozená aj akútna starostlivosť. „Ak s nami ministerstvo nezačne rokovať, obmedzenia pocíti každý pacient,“ povedala Hilšerová s tým, že ich požiadavky nie sú nereálne.

(tasr)

Nové správy

V Nemecku zadržali dvoch mužov, ktorí sa údajne pokúsili vydierať rodinu Michaela Schumachera. Prokuratúra v západonemeckom meste Wuppertal uviedla, že podozriví kontaktovali Schumacherovcov prostredníctvom zamestnancov rodiny. Povedali im, že majú k dispozícii dokumenty, z ktorých zverejnenia by rodina nebola nadšená.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenskí podnikatelia majú možnosť spolupracovať na obnove Ukrajiny, informovala Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) s tým, že v týchto dňoch prebieha vo Varšave medzinárodný veľtrh ReBuild Ukraine 3.0, na ktorom sa zúčastňuje aj ministerstvo zahraničia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Na bratislavskej zastávke Trnavské mýto vyčíňal agresívny muž. Cestujúcim vulgárne nadával a fyzicky na jedného zaútočil, pričom mu obuškom zlomil ruku.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rusko je schopné vyprodukovať trojnásobne viac munície, než celý Západ. A navyše pri podstatne nižších nákladoch.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Čínsky premiér Li Čchiang varoval pred negatívnymi dôsledkami oddelenia svetových ekonomík. A zároveň odmietol obvinenia, že priemyselná politika jeho vlády viedla k nadmernej výrobnej kapacite. Vyhlásil to v prejave na stretnutí Svetového ekonomického fóra, známeho ako „letný Davos“, ktoré sa tento rok koná v čínskom meste Ta-lien.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Španielski záchranári v pondelok večer našli dvojicu speleológov v 500 metrov hlbokom jaskynnom komplexe v autonómnom spoločenstve Kantábria na severe krajiny. Boli nezvestní od soboty a pri pobyte v podzemí neutrpeli žiadne zranenia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Hasiči lokalizovali požiar ilegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach. Momentálne sú stále na mieste udalosti a naďalej pracujú na jeho likvidácii. 

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Európsky súd pre ľudské práva v utorok rozhodne či Rusko zasahovalo do ľudských práv na Kryme. Utorkové rozhodnutie sa netýka samotnej anexie, ale nasledovných krokov Ruska.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

NR SR: Vládnym návrhom novely zákona o finančných nástrojoch financovaných z EÚ začali poslanci deviaty rokovací deň 15. schôdze Národnej rady SR. Návrh je v druhom čítaní, v skrátenom legislatívnom konaní.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Na letnej nočnej oblohe možno vidieť kométu Olbers, informovala Slovenská akadémia vied. Jej relatívna jasnosť je 7,5 magnitúdy, vďaka čomu ju možno pozorovať aj malým ďalekohľadom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Jadrové zbrane v Južnej Kórei by mohli odradiť hrozby KĽDR a Ruska. Vyhlásil to v utorok v Soule bývalý poradca USA pre národnú bezpečnosť John Bolton.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Čínska sonda Čchang-e 6 v utorok pristála na Zemi so vzorkami hornín a pôdy z málo preskúmanej odvrátenej strany Mesiaca.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Južná Kórea odsudzuje podporu pre vojenský potenciál KĽDR. „Akékoľvek kroky“ onačila za porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov. Vyhlásil to námestník ministra zahraničných vecí Čchung Pjung-won a vyzval medzinárodné spoločenstvo na jednotnú odpoveď.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken požiadal Izrael, aby nestupňoval napätie v Libanone. Vo Washingtone počas stretnutia s izraelským ministrom obrany Joavom Galantom rokovali aj o úsilí na prepustenie rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Filozofická fakulta Univerzity Karlovej ohlásila prednášku na tému menštruácie počas takzvaného mesiaca hrdosti 2024. Na sociálnej sieti uviedla, že si menštruáciu spájame najmä so ženskosťou a ženským telom, no vraj nie všetky ženy menštruujú a nie všetky, čo menštruujú, sú ženy.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

UNESCO chce zaradiť Stonehenge na zoznam ohrozených pamiatok. Takýto krok by bol považovaný za hanbu pre Londýn.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Srbské úrady v pondelok deportovali bosnianskeho herca a aktivistu Fedju Štukana, ktorý podľa nich predstavoval bezpečnostnú hrozbu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Austráska vláda uviedla, že prípad ich občana Assangea sa „naťahoval“ už príliš dlho, no záležitosť vzhľadom na prebiehajúce súdne konanie ďalej komentovať nechce.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Connor McDavid získal prestížnu Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off zámorskej NHL (MVP). Kapitán Edmontonu Oilers bol so 42 bodmi (8+34) najproduktívnejší hokejista vo vyraďovačke.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V ruskom meste Kostroma zomrel na botulizmus 21-ročný pacient. Ide o prvé úmrtie medzi viac ako 300 osobami, ktoré sa otrávili šalátmi vyrobenými jednou z donáškových spoločností.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Izrael podľa veliteľa armády porazil brigádu Hamasu v meste Rafah. Herci Haveli tvrdí, je už takmer rozložená a nie je viac schopná fungovať ako bojová jednotka.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zakladateľ servera Wikilieaks Julian Assange opustil väzenie v Británii, kde bol doposiaľ zadržiavaný, a odletel z krajiny.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Programy krajnej pravice a krajnej ľavice môžu viesť k občianskej vojne, myslí si Emmanuel Macron. Francúzsky prezident opakovane obhajoval svoje rozhodnutie rozpstiť dolnú komoru parlamentu po porážke v eurovoľbách.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Treba si uvedomiť, že sú deti, ktoré nemajú záujem o pobytové tábory, a to z viacerých dôvodov, hovorí psychologička Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) Ľubica Kövérová.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nemecko, Francúzsko a Poľsko si chcú spoločne zaobstarávať zbrane dlhého dosahu. Nedostatok zbraní tohto druhu podľa nich predstavuje vážnu medzeru v európskej obrane, povedal nemecký minister obrany Boris Pistorius.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Volodymyr Zelenskyj vymenoval veliteľa Spojených síl Ozbrojených síl Ukrajiny. Brigádny generál Andrij Hnatov vo funkcii vystriedal generálporučíka Jurija Sodoľa. Ukrajinský prezident reagoval na Sodoľove medializované zlyhania.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Tasmánske múzeum starého a nového umenia presunulo diela Pabla Picassa na ženské toalety po rozhodnutí súdu, ktorý uznal, že inštitúcia musí pustiť mužov na čisto ženskú výstavu. Toalety boli predtým bezpohlavné.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Vladimir Putin večer 21. februára 2014, teda v predvečer prevratu v Kyjeve, telefonoval s Barackom Obamom. Rozhovor sa uskutočnil z iniciatívy Obamu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Elon Musk má dvanáste dieťa, porodila mu ho manažérka jeho spoločnosti Neuralink. 52-ročný americký miliardár nespresnil pohlavie ani meno potomka, ktorého splodil s 38-ročnou Shivon Zilisovou.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Za rok pribudlo na Slovensku 50-tisíc ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením ako viditeľný prejav zhoršujúceho sa finančného zdravia v krajine, ukázal prieskum Eurostatu. Najohrozenejšou skupinou zostávajú deti do 17 rokov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovensko bude mať na Ukrajine nového veľvyslanca, bude ním doterajší veľvyslanec s osobitným poslaním pre Ukrajinu Pavel Vízdal, informoval minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Za prioritu označil poskytovanie humanitárnej pomoci a ukončenie vojny.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenská polícia zadržala českého konšpirátora, na ktorého vydali európsky zatykač. Má ním byť Pavel Zítko, po ktorom bolo v apríli vyhlásené pátranie. Samozvaný konzul rozpadnutého Československa sa odmietal dostaviť na súd.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Eskorta s maďarským premiérom Viktorom Orbánom mala v nemeckom Stuttgarte nehodu, počas ktorej zomrel 61-ročný policajt na motorke. Svojim zraneniam podľahol v nemocnici. S vážnymi zraneniami hospitalizovali aj jeho 27-ročného kolegu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Novým slovenským veľvyslancom vo Vatikáne bude Juraj Priputen. Pred vyslaním ho prijal minister zahraničných vecí Juraj Blanár a vyzdvihol postavenie katolíckej cirkvi v spoločnosti. Priputen ozrejmil, že úrad sa zameria na bilaterálny dialóg na všetkých úrovniach.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V čínskom meste Su-čou zaútočil muž na autobus vezúci žiakov japonskej školy. Páchateľ zranil tri osoby, než bol zadržaný. V kritickom stave je istá Číňanka, ktorá bola v čase útoku v autobuse ako sprievodkyňa a utrpela vážne poranenie.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rodičia by mali deťom vysvetliť, že v detských táboroch sa uprednostňujú aktivity mimo virtuálneho sveta, hovorí v rozhovore psychologička Ľubica Kövérová. Deti by sa mali podľa jej slov v tábore vybehať v prírode a venovať sa športovým hrám. „Mobily a tablety by mali na čas odložiť,“ dodáva.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Štrnásty balík sankcií Európskej únie proti Rusku nepoškodí záujmy Slovenska, uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po odobrení balíka Radou Európskej únie pre zahraničné veci v Luxemburgu. Týka sa obchodu so skvapalneným zemným plynom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Po výbuchu plynu zachvátil administratívnu budovu na predmestí Moskvy požiar, incident si vyžiadal najmenej dve obete. Oheň zasiahol piate až siedme poschodie, vo vážnom stave skončila minimálne jedna osoba a pomoc lekárov potrebovali aj dvaja hasiči.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nedostatok ukrajinských mužov silno cítiť naprieč všetkými odvetviami hospodárstva. To, že na bojisku chýbajú vojaci ochotní brániť vlasť, sa spomína pomerne často. No pred bezprecedentnou prekážkou stojí aj drvivá väčšina tamojších firiem naprieč všetkými odvetviami. Od baní a ťažkého priemyslu až po služby.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Obyvatelia v Dubnici nad Váhom zdemolovali svoju bytovku. Mesto im ju celú zrekonštruuje.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články