Berlín pošle Pakistanu zoznam Afgancov s povolením na pobyt v Nemecku
"V rámci ochranných opatrení zašleme pakistanskému ministerstvu zahraničných vecí zoznam osôb žijúcich v Pakistane, ktoré majú povolenie na pobyt v Nemecku," uviedla nemecká vláda. Pakistanské orgány môžu na základe tohto zoznamu skontrolovať, ktoré osoby sú oprávnené vycestovať do Nemecka. Berlín bude pakistanským úradom posielať aj individuálne podporné listy.
Nemecká vláda reagovala na vyjadrenie poslankyne z nemeckej ľavicovej strany Die Linke (Ľavica) Clary Büngerovej, podľa ktorej Berlín pomáha týmto utečencom príliš pomaly.
Od júna prišlo do Nemecka 573 Afgancov. Podľa údajov nemeckej vlády ešte čaká na vycestovanie približne 11.500 Afgancov, ktorým Nemecko udelilo povolenie na pobyt. Približne 300 z nich žije v Pakistane, 300 v Iráne a viac než 800 v samotnom Afganistane.
Pakistanská vláda začiatkom októbra vyhlásila, že viac než 1,7 milióna Afgancov žije v krajine nezákonne a majú jeden mesiac na to, aby Pakistan opustili. V novembri oznámila, že tých, ktorí neodišli, začne zatýkať a bude ich premiestňovať do novovytvorených zadržiavacích stredísk. Odtiaľ ich nútene vrátia do Afganistanu. Minister informácií provincie Balúčistán Džán Ačakzaí vyhlásil, že keď vyhostia všetkých nelegálnych utečencov, oznámia aj časový rámec, v rámci ktorého musia krajinu opustiť aj všetci ostatní afganskí utečenci.
(tasr)